Uue korra alusel aegub maksuvõlg viie aasta möödudes

FOTO: Scanpix/ Aivar Aotäht / Sakala

Riigikohtu otsus muutis senist maksuvõlgade sissenõudmise korda, uue korra järgi ei tohi maksuvõla sundtäitmisele kuluda üle viie aasta.

Varasema korra järgi oli maksuvõla sundtäitmine ehk võla väljanõudmine sisuliselt aegumatu. Riigikohus tõi oktoobris tehtud määrusega uue aegumisperioodi alguskuupäeva oluliselt varasemaks. Uue korra järgi muutub sundtäitmisel olev maksuvõlg aegunuks viie aasta möödudes arvestatuna täitemenetluse alustamise aastale järgneva aasta 1. jaanuarist, teatas maksu- ja tolliamet (MTA).

MTA juriidilise osakonna valdkonnajuhi Airi Jansen-Uueda sõnul arvestas maksuhaldur seni maksuvõla sundtäitmise võimalusi täitemenetluse alustamisel sisuliselt aegumatutena. “See tähendas, et kui MTA oli maksunõude kohtutäiturile saatnud, siis aegumine katkes ja uus viieaastane sundtäitmise aegumine algas alles täitemenetluse lõppemise järel,” lisas Jansen-Uueda.

Riigikohtu otsus mõjutab tagasiulatuvalt kõiki neid kehtivaid maksunõudeid, mis on MTA poolt kohtutäiturile edastatud enne 2013. aasta 1. jaanuari. Kokku on selliseid maksunõudeid esialgse analüüsi alusel ligi 2500, kus üle 10 protsendi nõuetest puudutab ettevõtted ja ülejäänud eraisikuid. Nõuete summa on 9,5 miljonit eurot, mis on valdavalt nii-öelda vanad võlad, mille sissenõudmine on ka varem hinnatud ebatõenäoliseks.

Muid nõuete sundtäitmisega seotud põhimõtteid riigikohtu lahend ei mõjutanud. “Praktika muutus ei mõjuta meie tänaseid sissenõudmismeetmeid liigselt. Maksuvõla efektiisemaks sissenõudmiseks oleme juba viimastel aastatel oma tegevusi intensiivistanud ja deklareeritud maksukohustuse täitmine on viimastel aastatel 99,5 protsendi ümber,” ütles Jansen-Uueda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga