Isamaa algatas eelnõu vaktsiinikahjustuste fondi loomiseks

Reformierakond on olnud vaktsiinikahjustuste fondi loomise vastu. Samas on fondi loomisele avaldanud toetust Keskerakond.

Isamaa fraktsioon algatas tänasel Riigikogu istungil eelnõu, millega antakse Vabariigi valitsusele ülesanne luua koroonaviiruse vastu vaktsineerimise kõrvalmõjudest tekitatud kahjude hüvitamise fond.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on Eesti seadnud eesmärgi vaktsineerida koroonaviiruse vastu suurem osa elanikkonnast ning rakendatud on meetmeid, mis ei jäta paljudele inimestele muud valikut kui ennast vaktsineerida. „Kui riik kohustab inimesi vaktsineerima, peab ta olema valmis ka vastutuse võtma ja inimesi abistama,“ ütles Seeder.

Eelnõus tuuakse välja, et Vaktsineerimiskahjude või muude ravimitega kaasnevate võimalike raskete kõrvalmõjude leevendamiseks on mitmed Euroopa riigid loonud eraldi fondi. Teiste seas on seda teinud Taani, Norra, Austria ja Sloveenia ning meie lähiriikidest Soome ja Läti. Fondid ja erinevad kompensatsioonimehhanismid erinevad riigiti, kuid nende eesmärk on tagada, et harva esinevate, võimalike kahjustuste korral on inimesele tagatud vajalik riigipoolne tugi.

„Eestis on koroonaviiruse vastu vaktsineerimise tase äärmiselt madal, mis on suuresti tingitud valitsuse suutmatusest langetada kiireid, süsteemseid ja adekvaatseid otsuseid ning halvast kommunikatsioonist. Ka koroona viiruse vastu vaktsineerimise kõrvalmõjude kahjude hüvitamise küsimuses ei ole valitsus suutnud ühtset seisukohta kujundada ja otsuseid langetada,“ lisas Seeder.

Fondi loomise vajadust toetab Isamaa fraktsiooni hinnangul ka asjaolu, et Eesti ei ole suutnud täita seatud vaktsineerimise eesmärke. „Meie ühiskonnas on jätkuvalt märkimisväärne hulk inimesi, kes kardavad vaktsineerimise kõrvalmõjusid. Eraldi koroonaviiruse vaktsineerimise kõrvalmõjude kahjude hüvitamise fond pakuks inimestele kindlustunnet, et probleemide korral ei jää nad oma murega üksi. Seega aitaks vaktsiinikahjustuste fond saavutada ka kõrgemat vaktsineerituse taset ühiskonnas,“ seisab eelnõu seletuskirjas.

Postimees kirjutas möödunud reedel, et peaminister Kaja Kallase (Reformierakond) hinnangul saadaks vaktsiinikahjustuste fondi loomine ühiskonnale vale signaali. Kallas lisas, et ka praegu on kõigil, kellel on rasked kõrvaltoimed, võimalus nõuda vaktsiini tootjalt kahjud sisse. Samas on fondi loomist toetanud näiteks Keskerakond.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga