Reinsalu: Helmete sõnavõtt on täiesti vastuvõetamatu

Välisminister Urmas Reinsalu. FOTO: Erik Peinar, Riigikogu

Välisminister Urmas Reinsalu ütles ERR-i saates “Terevisioon”, et koalitsioonipartnerid hakkavad esmaspäeval arutama EKRE juhtfiguuride väljaütlemisi. Pühapäeval seadsid rahandusminister Martin Helme ning siseminister Mart Helme kahtluse alla USA presidendivalimiste tulemused ning kasutasid USA presidendiks valitud Joe Bideni suhtes solvavaid väljendeid.

Reinsalu sõnul on Helmete avaldusel Eesti julgeolekule halb mõju. “Meie riigi jaoks on äärmiselt oluline tõsiseltvõetavus. Kõik vaba maailma riigid, demokraatlikud või mittedemokraatlikud kahtlemata avaldavad oma tunnustust, sümpaatiat praegu ametisse astuvale Ameerika Ühendriikide valimised võitnud Joe Bidenile. Jah, Ameerikas on käimas veel õigusvaidlusi, protseduure, menetlusi. Küll Ameerika riigis nendega saadakse ilusti hakkama,” ütles ta.

Reinsalu märkis, et Eestil pole USAst suuremat liitlast. “Ühendriigid on panustanud meie julgeolekusse ja nende sõjaline võimsus on see, mis meie vabadust siin kõige tõhusamalt kollektiivkaitses kaitseb. Jättes kõrvale, milline on meie julgeolekuvajadus, meie huvi Ameerika Ühendriikide suunas, siis riikide vahel on ka käitumiskultuur, mille teatud latist lihtsalt allapoole ei minda, sest see ei ole viisakas,” ütles Reinsalu.

“Ma arvan, et meil seisavad väga tõsised arutelud ees. Me arutame seda, kuidas Eesti riigi juhtimisel tuleb kasutada retoorikat, mis ei kahjusta Eesti riigi positsioone. Ma arvan, et need arutelud algavad täna. Ja siis vaatame, mis juhtub. See retoorika, mida on siin eile kasutatud kahe valitsuskaaslase poolt, on täiesti aktsepteerimatu. Sedatüüpi retoorikaga me kuidagimoodi püüame liitlassuhteid ehitada. Küsimus, kuidas ja milliseid samme on vaja astuda, et Eesti vabariigil sellest retoorikast distantseeruda, eks see ongi see jutt,” kinnitas Reinsalu.

Kommentaarid artiklile “Reinsalu: Helmete sõnavõtt on täiesti vastuvõetamatu

 • 16. jaan. 2021 kell 23:49
  Permalink

  You made some clear points there. I looked on the internet for the topic and found most guys will approve with your site. Nata Brendon Elbart

  Vasta
 • 9. nov. 2020 kell 09:33
  Permalink

  Probleem on selles, et kas edaspidi on vastuvõetamatu sõna võtta ka Valgevene, Venemaa, Hiina jne kohta?
  Teine osa probleemist on, et president, meedia ja opositsioonipoliitikud on pikka aega avalikult vaenanud eestlasi, Eestit, ka lahkuvat USA presidenti. Ka see oleks ka pidanud olema vastuvõetamatu.
  Te oleks pidanud vastuvõetamatute asjade osas ammu pidanud sõna võtma ja mitte ühepoolselt. Täna toimuv on on ka teie enda kahepalgelisuse tagajärg.

  Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga