Urmas Reinsalu: Kremli jutupunkte vaikimisi heaks kiita ei tohiks

Välisminister Urmas Reinsalu. FOTO: Erik Peinar, Riigikogu

Tänasel Riigikogu istungil osundas endine välisminister Urmas Reinsalu tähelepanu koalitsioonipoliitikute väljaütlemistele Venemaa vangistatud opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi aadressil ning juhtis tähelepanu Venemaa mõjutustegevuse ohtlikkusele Sputniku vaktsiiniga seoses.

„Nad kõnelevad sellest, et Aleksei Navalnõi on kurjategija, nats. Ma juhin tähelepanu, koalitsiooni esindav poliitik räägib, et Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide sanktsioonipoliitika on olnud ebaõnnestunud Venemaa agressiooni tõrjumisel. Kui ma loen seda, et võrreldakse pronksiöö mässamist ja öeldakse, et see on võrreldav rahumeelsete protestidega Venemaal Aleksei Navalnõi ja sõnavabaduse kaitseks, siis ma ütlen, vaikimine on täiesti karjuv ja kohatu,“ lausus Reinsalu.

Ta lisas: „Ei saa vaikida, ei saa olla nagu Kingpoole mänguhiir kuskil taskus, kui seatakse selliseid Kremli jutupunkte meile kõrvu. Ja Marko Mihkelson, minu vana sõber, ei saa olla nagu Rapuntsel kuskil kindluse tornis, lihtsalt vaikida sellel ajal, kui aetakse täiesti Kremli jutupunkte koalitsioonipoliitikute poolt. Meie hoidsime neid ahju all, Jüri Ratasega omal ajal, Keskerakonna poliitikuid sellise retoorika väljendamisel ja nüüd on kuidagi Overtoni akent on hakatud väga ulatuslikult laiendama.“

Samuti juhtis Reinsalu tähelepanu Venemaa võimalikule mõjutustegevusele Sputniku vaktsiiniga seoses. „Kui ma kuulsin Eesti peaministri seisukohti, mida Venemaa Föderatsiooni saatkond tervitas, siis ma pean tunnistama, et mulle meeldisid rohkem Leedu uue pea- ja välisministri seisukohad, mis ütlesid selgelt välja: loomulikult on Sputniku vaktsiin Venemaa Föderatsiooni hübriidrelv jaga-ja-valitse-poliitikas,“ selgitas Reinsalu.

Tema sõnul on mõistagi tegemist poliitilise küsimusega, kui Vene Föderatsiooni infooperatsioonid õõnestavad usaldust lääne vaktsiinide suhtes. „See peaks olema täiesti arulage loogika väita midagi vastupidist, aga selle asemel me kuuleme peaministrilt kuidagi külg ees retoorikat, et see ei ole poliitiline küsimus. Kui saab Euroopa Liidu loa, võtame kasutusele, hakkame seda Sputniku vaktsiini ostma,“ ütles Reinsalu ja lisas: „Marine Le Pen tervitas Sputniku vaktsiini, öeldes, et tuleb kasutusele võtta. Aga ma arvan, et meie peaksime siin olema läbinägelikumad ka paljudest meie teistest Euroopa liitlastest, mis puudutab aru saama, kui holistlik on Venemaa mõjutustegevus.“

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga