Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmist toetab 68 protsenti pensionikogujatest

Isamaa erakonna suurkogu. Pildil vasakult Sven Sester, l Helir-Valdor Seeder, Jüri Luik. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES

Turu-uuringute AS viis MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel septembri alguses läbi küsitluse pensionireformi teemal. Teise samba vabatahtlikuks muutmist toetab 68 ning vastu on 21 protsenti pensionikogujatest, selgub uuringust. 

Pensionireformi toetajad olid uurigu andmetel ülekaalus pea kõigis sotsiaal-demograafilistes gruppides. Samuti on reformi pooldajad ülekaalus peaaegu kõikide erakondade toetajate seas, vaid Reformierakonna toetajate seas on pooldajaid ja vastaseid võrdselt.

Lisaks sooviti küsitluses teada saada, kui paljud olid teise sambaga liitudes teadlikud sellest, et kogumispensioniga liitunud isiku riikliku pensioni kindlustusosak muutub väiksemaks. Seda teadis 15 protsenti küsitletutest, 81 protsenti ei teadnud ning kolm protsenti ei osanud küsimusele vastata.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul näitab uuring, et vaatamata poliitiliste konkurentide rünnakutele pensionireformi suunal on Eesti inimesed jätkuvalt valmis ise oma säästude üle otsustama.

„See et inimesed toetavad põhimõtet, mille kohaselt peaks meil kõigil olema õigus otsustada enda kogutud säästude kasutamise üle, pole iseenesest üllatav. Positiivne on see, et toetus teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmisele on nii kõrge vaatamata viimaste kuude rünnakutele pensionireformi suunal,“ ütles Seeder.

Seederi sõnul tuli küsitlusest välja ka teine oluline asjaolu. „See, et teise pensionsambaga liitunutest teadis ainult 15 protsenti, et teise pensionisambasse lisanduv 4% tuleb liitunute riikliku pensioni arvelt näitab tänase pensionisüsteemi üht suurimat kitsaskohta. See näitab, et omal ajal rakendatud kolmesambalise pensionisüsteemi olulisi asjaolusid ei suudetud inimestele selgitada,“ ütles Seeder.

Küsitlusele vastas üle 900 inimese, kes on liitunud teise sambaga, kuid ei saa sealt veel väljamakseid. Pensionikogujatelt uuriti nii üldiseid hoiakuid pensionireformi suhtes, kuid ka seda, mida nad plaanivad teha siis, kui sambast on võimalik raha välja võtta. 

Küsitluse viis läbi Turu-uuringute AS veebikeskkonnas 6.-10. septembrini ning kokku küsitleti 909 18-aastast ja vanemat Eesti elanikku, kes on liitunud teise pensionisambaga, kuid ei saa sealt veel väljamakseid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga