Eestikeelsesse ja -meelsesse haridusse tuleb investeerida jõuliselt ja püsivalt

Kõrge ettevalmistusega ja väärikalt tasustatud õpetajaskonnaga eestikeelne haridussüsteem loob eelduse eesti keele kasutamiseks kõikidel elualadel nii eesti- kui ka venekeelse elanikkonna seas. Oluline aspekt on ka mitte üksnes hariduse eestikeelsus, vaid ka eestimeelsus, et kogu Eesti rahvastik elaks ühtses väärtusruumis, kirjutab Isamaa peasekretär Priit Sibul.

“Olgu kohe selgelt öeldud, et olukorras, kus Eesti väärtuste kaitsmine vajab täiendavat tuge, tuleb unustada jutt eelarvetasakaalust. Eesti suur eesmärk ei saa olla Euroopa Liidu väikseim valitsussektori laenukoormus. Isamaa volikogu juhtis sellele tähelepanu juba 2021. aasta augustis, kuid nüüdses olukorras on veel päevselgem, et Eesti valitsussektori praeguse laenukoormuse tasemest kinnihoidmine ei tohi olla takistuseks elujõulise eestikeelse hariduse tugevdamiseks,” rõhutab Sibul.

Õpetajate nappusest ja alla arvestust palgatasemest on juba aastaid räägitud ja praegune olukord ei ole kuidagi jätkusuutlik. Õpetaja amet peab olema ühiskonnas austatud, ihaldusväärne ja selle järgi tasustatud. See peab olema riigi eelarveprioriteetide seas kõige kõrgemal kohal, mitte kärpekoht, märgib ta.

Loe pikemalt Postimehe arvamusveebist.
Palgatasemed Praegune olukord (€) Ettepanek (€)
Haridustöötaja madalaim 1412 1625
Õpetaja keskmine 1653 2031
Doktorikraadiga lektori keskmine 1982 3250
Kaasprofessori keskmine 2309 4875
Professori keskmine 3639 6500
Lisainvesteeringute maht (€)
Õppejõudude palkadeks 120 miljonit
Õpetajate palkadeks 125 miljonit
Eesti keskmine (Statistikaamet, 2021 IV kvartal): 1625€

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga