Isamaa kristlaste ühenduse juht Avo Üprus: kirikud olgu lahti kõigile – kirik pole meelelahutuse, vaid meelerahu paik

Armuvahendite kättesaadavust tuleb rasketel aegadel soodustada, mitte piirata. Foto: Aare Lepaste

29. juulil võttis Kaja Kallase juhitud valitsus vastu uue otsuse Covid-19 viiruse leviku peatamiseks, millega lubatakse edaspidi siseruumides koguneda viiekümnel, välitingimustes sajal inimesel ning sellest rohkemate puhul rakendada vaktsiinipassid.

Isamaa kristlaste ühenduse hinnangul oli otsus sisulise poole pealt läbi mõtlemata, kindlasti kirikute ja kogudusetööga, aga ka mitmete teiste ühiskonnagruppide osas läbi arutamata ja oluliste nüanssidega mittearvestav. Isamaa Erakonna Kristlaste Ühenduse juhi Avo Üpruse sõnul toetab Isamaa kristlaste ühendus peapiiskop Urmas Viilma seisukohta, et kirikud peavad olema avatud kõigile, sõltumata nende vaktsineeritusest.

„Kirik on halastuse õpikoda. See õpe on elukestev ja kõigile avatud. Armuvahendite kättesaadavust tuleb rasketel aegadel igati soodustada, mitte piirata. Tulge minu juurde kõik, ütleb Õnnistegija ka täna ja see annab meile vajaliku kindluse,“ ütles õpetaja Avo Üprus.

„Juhime tähelepanu valitsuse otsusest tõusetuvale otsesele inimõigusriivele (Euroopa Inimõiguste Konventsiooni art. 9 mõtte-, süüme- ja usuvabaduse kohta), kus piiratakse vastavaid vabadusi ebaproportsionaalselt ning EIK kohtulahendeid eirates: valitsuse otsus ei ole kindlasti ainus võimalik ega ka mitte parim variant. Ilmselt ei ole valitsus teadlik muudest lahendustest ega soovi kasutada kirikute pakutavat oskusteavet vastavas valdkonnas,“ rääkis Üprus, kelle sõnul ei ole valitsuse otsus vastavas vallas pädev.

„Kristlik kogudus ei paku ühiskonnale pelgalt kauneid hooneid, ilusat koorimuusikat või meelelahutust. Kirik pakub palju enamat – pattude andestust, tõelist lootust ja hingerahu. Kui keelame kirikul seda vabalt pakkuda kõigile soovijatele, kaotame ka kiriku eesmärgi,“ selgitas Avo Üprus.

„Olukorras, kus inimelusid nõuavad järjest süvenev depressioon ja ärevushäired, on kiriku roll eriti oluline. Eestis on palju inimesi, kes on leinas, üksilduses või hingevalude käes. Kirik saab just siin aidata. Seetõttu ei ole mõistlik sulgeda uksi neile, kes meile teadmata põhjustel pole nõus end vaktsineerima. See võib ühiskonnale oodatust oluliselt kallimaks maksma minna.“

„Me tuletame meelde, et ligimeste kaitsmiseks ei tohi kaitsepookimise kõrval jätta tähelepanuta ka muid meetmeid nagu ruumide ventilatsioon, samuti on vaja toetada Eestis selleks väljatöötatud lahendusi nagu näiteks Respiry ja BioBlock. Koroonaviiruse aitavad meil ületada kõik tehnilised meetodid koos, kuid ennekõike ühtne ja lootusrikas Eesti rahvas. Soovime valitsusele tarkust leida robustse käskimise-keelamise asemele nutikamaid lahendusi,“ sõnas Isamaa kristlaste ühenduse esimees.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga