Eestisse saabujatele avanes piiripunktides kiirtestimine

Kui Eestisse saabutakse mööda maismaad või laevaga Paldiskisse, saab tasuta antigeeni testi anda Tartus, Pärnus ja Tallinnas asuvates avalikes testimispunktides. Foto: Aare Lepaste

19. juulist saavad Eestisse sisenejad valida koroonaviiruse tuvastamiseks erinevate testide vahel. Senise PCR testi kõrval pakutakse uue valikuna antigeeni kiirtesti, mis võetakse ninaneelukaapest ja mille tulemus saabub poole tunni jooksul.

Piiripunktide avalikes testimispaikades läbi viidav antigeeni test on Eesti elanikele tasuta, teistel tuleb selle eest tasuda 30 eurot. Tasuta testimine on mõeldud nendele, kes saabuvad nn riskiriigist, kus kahe nädala nakatumisnäitaja 100 000 inimese kohta on suurem kui 75.

Kiirtestimise võimalus avaneb kõikides senistes piiril tegutsenud testimiskohtades Tallinna lennujaamas, Tallinna sadamas ja Narva piiripunktis ning uuel nädalal avatakse täiendavad testimispunktid Luhamaa ja Koidula piiripunktis. Kui Eestisse saabutakse mööda maismaad või laevaga Paldiskisse, saab tasuta antigeeni testi anda Tartus, Pärnus ja Tallinnas asuvates avalikes testimispunktides, kuid sinna peab aja broneerima testimise kõnekeskuse numbril 6464 848 (E-R 8-18, L-P 10-16).

Kiirtesti tulemused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda

Nüüdsest liiguvad antigeeni kiirtesti tulemused ka digilugu.ee keskkonda, seda hiljemalt nelja tunni jooksul alates proovi andmisest. Samuti saadetakse prooviandja telefonile sõnum nii negatiivse kui ka positiivse tulemuse kohta. Kui tulemus ei ole nelja tunni jooksul sõnumiga saabunud, on soovitav helistada avaliku testimise kõnekeskusesse 6464 848.

Positiivse antigeeni kiirtesti tulemuse korral saab teha täiendava testi PCR meetodil, mis võimaldab kiirtesti tulemust kinnitada või ümber lükata. PCR testi võib anda koheselt samas piiripunktis, kuid aja saab broneerida ka sobivas siseriiklikus testimispunktis. PCR kinnitustest on kõikidele tasuta ja selle tulemus saabub hiljemalt 48 tunni jooksul.

Kui Eestisse saabuja soovib antigeeni testi tulemuse kohta sertifikaati, tuleb selle saamiseks avaldada soovi enne proovi andmist ning tasuda 10 eurot. Sertifikaat edastatakse verifitseerituna testiandja e-mailile. Antigeeni kiirtestide sertifikaati ei saa genereerida testi.me rakendusest, kuid jätkuvalt saavad Eesti elanikud seal genereerida tasuta sertifikaate PCR testidele.

Terviseamet tuletab meelde, et reisilt naastes tuleb jääda isolatsiooni kõigil, kes saabuvad riskiriigist ja nad ei kuulu erandite alla, kellele piiranguid ei kohaldata. Euroopa riikide puhul rakendub isolatsioonikohustus, kui nakatumisnäitaja riigis, millest saabutakse, on suurem kui 200, kolmandate riikide puhul peab jääma isolatsiooni alates hetkest, kui nakatumisnäitaja on suurem kui 75.

Liikumispiirangu lühendamiseks tuleb läbida kaheosaline testimine. Esimene test võib olla antigeeni test või PCR test, kuid tulemusest sõltumata peab esimese testi järel jääma piiratud isolatsiooni. Teine test peab olema PCR test, mida saab anda sobivas avaliku testimise punktis üle Eesti, broneerides eelnevalt aja koroonatestimine.ee veebilehe kaudu. Esimese ja teise testi vahele peab jääma minimaalselt kuus päeva ja kui PCR testi aega ei ole hiljemalt kuuendal päeval broneeritud, võtab patsiendiga ühendust avaliku testimise kõnekeskus.

Testimise ja isolatsioonikohustuse kohta leiab värskendatud lisainfot kriis.ee veebilehelt

Eestisse saabujatele mõeldud teabe riikide ja liikumispiirangute kohta leiab Välisministeeriumi veebilehelt .

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga