Nopri talu peremees Tiit Niilo (esiplaanil) mullusel avatud talude päeval talumeiereid tutvustamas. Foto: Aare Lepaste

Eeloleval nädalavahetusel avab külastajatele uksed pea 300 talu üle Eesti. Avaüritus peetakse 24. juuli keskpäeval Valgamaal kitsekasvatusega tegelevas Kalde talus.

Seitsmes üle-eestiline avatud talude päev toimub tänavu pühapäeval, 25. juulil, kui külastajatele avab oma uksed ligemale 300 talu ja maaettevõtet üle Eesti. Neist neli viiendikku on avatud ka laupäeval, 24. juulil.

Avaüritusel tervitavad külalisi maaeluminister ning Põllumajandusuuringute Keskuse, Eestimaa Talupidajate Keskliidu ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja esindajad. Üles astuvad muusikud Toomas Lunge, Jaan Elgula ja Viktor Vassiljev. Kohapeal saab uudistada kitsesid ja tutvuda erinevate talutegevustega. Kehakinnituseks pakutakse kitsekasvatuse saadusi. Avaüritus on kõigile tasuta.

Enesekiitmine on limiteeritud

Enesekiitmine avatud talude päeval on maaettevõtlusega tegelejate võimalus sarnaselt eelmisele aastale ka tänavu kahel järjestikusel päeval. „Aga see enesekiitmine on limiteeritud, objektiivne ja pigem informatiivne,“ leiab Rõuge valla Kärinä külas asuva Nopri talu peremees Tiit Niilo (Isamaa).

„Kui Eestimaa rahvas hindab Eestimaa sööki, siis on meil kõigil ühine ja kindlustatud tulevik. Kui me käime poes segaste tunnete, tagasihoidliku rahakoti ja kindla plaanita, siis oleme üldjuhul reklaami või muu ajupesu ohvrid. Mõtleme korraks sellele, kas poodi jäetud rahast peale käibemaksu Eestisse midagi jääb või mitte,“ selgitab Niilo.

„Kui eestimaalased hindavad seda, mis Eesti külades, sealhulgas siin, Kärinä külas toimub, saab elu Eestimaal jätkuda. Me teame, mida ootavad noored. See ei saa olla rutiinne viglatöö, millega tegelesid meie esivanemad. Tänasel päeval peab töö olema kaasahaarav ja ka kasumlik ning elukeskkond, milles noored Eestimaa külades toimetavad, peab olema selline, mis pakub võimalusi lapsi kasvatada ja ka vaba aega veeta,“ on Niilo veendunud.

Külastajatel palutakse liikuda hajutatult

Korraldajad paluvad talusid külastades hoida mõistlikku vahemaad ning haigustunnustega püsida kodus. Ehkki 2+2 reegel praegu enam korraldusena ei kehti, on endiselt säilinud teadmine, et nakatutakse peamiselt lähikontaktis haige inimesega (kusjuures lähikontaktiks loetakse seda, kui viibitakse inimesele lähemalt kui 2 m ja kauem kui 15 minutit). Seega on korraldaja vastutada, et tema territooriumil paikneksid inimesed hajutatult. Kuidas seda tagatakse, on korraldaja organiseerida lähtuvalt talu ja eksponaatide spetsiifikast.

Avatud talude päeval osalevate talude kaarti näeb ürituse ametlikul veebilehel , paberkaardi leiab Olerexi tanklates üle Eesti.

Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja Reve Lamburi sõnul on avatud talude päeval osalejate seas uusi tulijaid üle 50 ehk samas suurusjärgus nagu varasematel aastatel. 2020. aastal oli üle Eesti avatud 281 talu, kuhu tehti nädalavahetusel üle 213 000 külastuse.

Avatud talude päeva korraldavad maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014-2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga