Isamaa Aasta Ema 2022 Piret Laikre: minu õnn on minu perekond

Isamaa Aasta Ema 2022 Piret Laikre. Foto: Anete Toming

Isamaa Naiskogu ja Perede Ühendus kuulutasid rahvusvahelisel perepäeval Viimsi Vabaõhumuuseumis juba kolmandat korda välja Isamaa Aasta Ema aunimetuse. Isamaa Aasta Ema 2022 on muusik, pedagoog, Noodipanga asutajaliige, helilooja ja laulukirjutaja Piret Laikre, kes on kuue lapse ema.

Piret on koos abikaasaga muutnud pere ühes taktis laulvaks-mängivaks Laikrete perebändiks, kelle loomingut naudivad kümned tuhanded. Pere kõik lapsed mängivad kas mõnda pilli, laulavad või teevad mõlemat.

Muusik ja kirjanik Marek Sadam ütles Piret Laikrest rääkides, et ta kasvatab lapsi nagu laule ja laule nagu lapsi. „Küll oleks maailm parim paik kui temasuguseid oleks rohkem. Õnneks on ta meil kordumatu.“

Kas Isamaa Aasta Ema 2022 aunimetus tuli üllatusena?

Tuli küll üllatusena. Üleüldse elus… ma ei sea endale kõrgeid lootusi igasugu konkureerivatel üritustel, siis on vähem ka pettumusi. Aga see on minu elu esimene aunimetus. Ma ei arvanud, et see mulle nii korda läheb. Kui loeti välja luuleridu Isamaa Aasta Ema kohta ja ma sain aru, et need räägivad minust, siis tundsin, kuidas pisarad voolama hakkasid. Ja lootsin, et keegi minult mingit kõnet sel hetkel ei palu. Läks väga südamesse.

Kas olla paljulapseline ema on Eestis auasi?

Olen väga uhke iga enda lapse üle ja eriti et neid nii palju on. Lapsed ise on ka tihti rääkinud, et kui nad mainivad, et nende peres kasvab kuus last, on inimesed väga positiivselt reageerinud.

Kuidas paljulapseline ema tänapäevases Eestis ja muutuvas maailmas toime tuleb?

Kui ma vaatan enda perele, siis me ei ole elanud kunagi rikkuses, kuid kindlasti ei ole me ka elanud vaesuses. Pereema kõige suurem mure on ikka see, et pere oleks hoitud: kõhud täis, kodu korras, riided seljas. Meie pere on väga palju tunda saanud, et Eesti inimesed meie ümber on väga hoolivad. Kes toob üle ukse kastiga moose, meepurke, kartuleid, marju, riideid. Kord küsis sõbranna, mida ma sünnipäevaks soovin. Mainisin, et lõikan ise laste juukseid, kuid puudub keep, mida lõikamise ajaks peale panna. Üsna varsti tõi ta üle ukse juuksuri profikomplekti (käärid, kammid, föön, keep jne.).

Eelmisel kevadel jooksis meil põder auto ette ning pere seitsmekohaline sõiduk läks mahakandmisele. Kui viimases hädas pöördusime sõprade-tuttavate poole, kas keegi soovib aidata, et saaksime mingi samaväärse asenduse endale hankida, et meie perebändi kontserdid sõitmata ei jääks, siis selle asemel saime endale üheksakohalise unistuste bussi, mis oli üle meie igasuguste ootuste. Oleme olnud väga hoitud ja sedasi me toime tulemegi.

Perepilt. Jordan (18), Ester (2), Rafael (4), Rael (11), Nora (6), Andre (16), Piret jaTõnu Laikre. Foto: Anete Toming

Kas laste kasvatamine on muu hulgas ka pisut koormav või pakub see rohkem rõõmu?

Muidugi on vahel koormav. Aga tore on see, et raskus ununeb ja rõõm jääb. Ja kuna meie pere lapsed on vanustes 2-18, siis pead hoolitsema nii pisikeste kui suurte eest. See hoiab vormis. Üksinda poodiminek tundub luksusreisina, kuid kui tunnike möödas, kibelen juba koju tagasi.

Mis pakub hingelist tuge?

Ma alustan enda hommikuid sellega, et võtan kätte Piibli ja loen sealt mõne peatüki ning palun kogu enda päeva Jumala hoolde. See on olnud minu vundamendiks ning kandnud läbi aastate. Annab tuge ja kõike muud veel pealekauba. Ja loomulikult on minu parimaks sõbraks minu abikaasa. Me räägime omavahel ikka päris palju ja oleme teineteisele igas vajalikus valdkonnas toeks.

Kui oleks rohkem vaba aega, siis millele eeskätt keskenduksid?

Mulle tohutult meeldib tegutseda. Puhkuse asemel valiksin alati mingi praktilise tegevuse. Tegelikult on mul isegi nimekiri unistustest, mida sooviksin täide viia, kui ainult aega oleks. Mõned neist on tööd, mõned loomingu valdkonnaga seotud (näiteks kirjutada muusikal), mõni oskuste arendamisega (näiteks video, instrumendi ja harmoonia valdkonnas). Ohh, neid on nii palju. Eks jõudumööda õpingi.

Kas Eesti on täna peresōbralik riik? Mida head võib selles osas esile tuua?

Julgen küll Eestit peresõbralikuks riigiks nimetada. Mõni punkt on ju väga suureks eeskujuks ka maailmas. Näiteks vanemahüvitis, lastetoetus. Aga kindlasti on väga palju, kuhu edasi minna, sest elu kallineb turbokiirusel, toetused aga ei taha samaväärselt järgi jõuda. Mulle on tohutult meeldinud, et Riina Solman on võtnud südameasjaks võidelda Eesti perede heaolu suunas. Sain ka ise kogeda, kui suureks abiks oli näiteks see, et vanemahüvitise kättesaamine paar aastat tagasi ettepoole tõsteti. Koroonahulluse tõttu polnud paljudel tööd. Ja väga loodan, et praegused pingutused lastetoetuste tõstmisel läbi lähevad. Riigile väike asi, kuid suurperedele väga suur ja oluline muutus.

Küsib Isamaa Aasta Ema 2020 Leili Särg

Millest saad inspiratsiooni oma imeliste sõnumitega laulude kohta?

Mind inspireerib kõik, mis on mu ümber. Nii keskkond kui vajadused. Näiteks tuleb mingi üritus, kus oleks vaja teatud teemaga laulu. Selle asemel, et kellegi teise oma laulda, panustan alati uue kirjutamisele. Mind motiveerivad väga sellised üleskutsed. Enamasti soovin kirjutada laulu, millel on olulisi väärtusi edasiviiv mõte sees. Kui sõnum on kehva, siis muusika võib seal ümber ilus olla, kuid laulul puudub jõud ja mõte.

Ja selles mõttes on minuga lihtne, et minu lood sünnivad keset seda möllu, kus ma elan, enda koduse elu ja toimingute keskel. Võin vabalt nõusid pestes mingit uut lugu peas välja mõelda.

Küsib Isamaa Aasta Ema 2021 Kleelia Keizars

Kuidas kasvavad head lapsed?

Ausalt öeldes ma ei oskagi öelda, kuidas. Olen näinud perekondi, kus on väga hoolivad ja toredad vanemad, kuid lastel on suuri probleeme. See on suur õnnistus, kui suudad kasvatada enda lastest head lapsed. Arvan, et armastus, distsipliin ja huumor/loovus peavad käima käsikäes. On aeg, kus pead olema väga nõudlik ja karm, kuid siis kindlasti leidma aja, et see teine pool balanssi saada – olla soe ning armastav või tegema nalja, et laps laginal naerma saada. Ja tülid ning pinged tuleb kiiresti lahendada. Ma ei suuda minna kunagi magama, kui mingi tüli on õhus. Suhted on kõige tähtsamad. Ning ka austus ning viisakus maast madalast.

Suure pere ema roll ei ole kerge: mis või kes aitab Sul rasketel hetkedel mured kõrvale jätta ja positiivsele keskenduda?

Mul on reaalne kogemus, kus väga raskel perioodil oma elus olen saanud lohutust enda kõige pisemalt pesamunalt. Kes enda siira ja vahetu olekuga ütleb õigel ajal midagi imeilusat ja kallistab nii kõvasti, et tunnen, kuidas mured lihtsalt kaovad…

Muidugi peab olema võimalus üksinda olekuks. Minul on selleks varahommikud. See on üks minu laadimise aeg. Tõusen enamasti juba kell viis hommikul ja loen Piiblit, palun enda päeva Jumala hoolde. See on justkui väike restart.

Vajadusel tuleb ka n-ö pead tuulutada. Minu abikaasa on sellest kenasti aru saanud ja laseb mul minna siis kas metsa kõndima või lihtsalt üksinda poodi.

Mis on õnn?

Minu õnn on perekond. Mees, kes mind armastab. Iga uue lapsega olen mõelnud, kuidas me küll varem suutsime ilma temata. Õnn on näha nende sirgumist. Õnn on näha, kuidas nad iga päevaga mind rohkem rõõmustavad. Õnn on see, kui saad teha tööd, mida väga armastad. Õnn on tunda, et oled armastatud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga