Josing: lätlased langetasid aktsiise emotsiooni põhjal

Konjuktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul kasvasid piiriäärsed alkoholikauplused nagu Disneyland või Lottemaa ja sellele tuli piir panna. FOTO PEETER LANGOVITS/ POSTIMEES

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) direktori Marje Josingu hinnangul põhineb Läti valitsuse otsus langetada aktsiise emotsioonidel.

Kuku raadio saates “Majandusruum” sõnas Josing, et lätlastel pole eriti head pildi oma alkoholiturust. “Nende otsus on emotsionaalne, et teeme eestlastele ära”. Sellele vaatamata loodab Josing, et Eesti ja Läti peaministrid jõuavad kokkuleppele, mis hoiab ära aktsiisisõja.

EKI direktori sõnul on Läti turul suur varimajanduse osakaal mistõttu ei suuda nad kõiki aktsiise kokku koguda. Seda aitab tasakaalustada piirikaubandus ja piiriäärsed poed, mis on Läti valitsuse maksulaekumist sadade miljonite eurode võrra parandanud.

Josingu hinnangul soodustab kahe riigi vaheline ostuturism konkurentsi, kuid kui ehitatakse suured laokauplused, mis on mõeldud ainult hiigelkoguste alkoholi ostmiseks, on asi liiale läinud. “Need piiriäärsed kohad kasvavad nagu Disneyland või Lottemaa,” ütles Josing.

“Eks see aktsiiside võidu langetamine ajab muigama, võtan seda kerge huumoriga. Kui lätlased oleks rahulikult mõelnud, oleks nad välja arvutanud, et kuigi nad kaotavad natuke piiriäärsete ostudega, saavad nad riigisiseselt selle raha tagasi, eriti juhul, kui tõhustavad võitlust varimajandusega,” lisas ta. 

Läti seim nõustus 20. juunil kange alkoholi aktsiisi langetamisega 15 protsendi võrra. Lähiajal läheb see erakorralisel istungil teisele ja viimasele lugemisele. Eestis jõustus 1. juulist tubaka- kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muudatused, millega vähenevad Eestis õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiisimäärad 25 protsenti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga