Seeder: Soome ja Rootsi liitumine NATO-ga tugevdab Eesti julgeolekut

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder

Riigikogu kiitis täna heaks Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi ühinemist käsitlevad Põhja-Atlandi lepingu protokollid. Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul tähendaks kogu Balti regiooni ja Skandinaavia riikide kuulumine NATOsse, et organisatsiooni Idapiir tugevneb märkimisväärselt.

„Mul on hea meel, et Eesti ratifitseerimisotsuse nii kiiresti langetas. Loodan, et teised NATO riigid teevad sama. Praeguses julgeolekukriisis on oluline, et NATO näitaks üles ühtsust. Soome ja Rootsi liitumine NATOga tugevdab märkimisväärselt nii Eesti kui ka terve Balti regiooni julgeolekut,“ ütles Seeder.

Ta lisas, et NATO ning tihe koostöö liitlastega on Eesti julgeoleku garantiiks, kuid sellele lisaks on oluline meie enda kaitsetahe ja puuduolevate võimelünkade kõrvaldamine. „Eesti kaitsevõime algab meist endist, kuid kõige tugevamad oleme ühes oma liitlastega,“ rääkis Seeder.

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 79 Riigikogu liiget.

Läbirääkimistel võtsid sõna Marko Mihkelson Reformierakonna, Jaak Aab Keskerakonna, Jaak Juske Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Urmas Reinsalu Isamaa ja Leo Kunnas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist. Sõna võttis ka välisministri ülesandeid täitev ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.

Valitsuse algatatud Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise seadusega kiideti heaks protokollid, mille eesmärk on korraldada Soome ja Rootsi ühinemine Põhja-Atlandi lepinguga. NATO liikmesriikide alalised esindajad kirjutasid ühinemisprotokollidele alla eile Brüsselis. Pärast allkirjastamist peavad NATO liikmesriigid protokollid oma õiguse kohaselt heaks kiitma. Lisaks Eestile on seda praeguseks teinud Island, Kanada, Norra ja Taani.

Kui protokollid on jõustunud, edastab NATO peasekretär Soomele ja Rootsile ametliku ühinemiskutse. Ühinemisläbirääkimiste ja heakskiitmisprotsessi ajal on Soomel ja Rootsil vaatleja eristaatus, mis tähendab liitlastega sarnast positsiooni, kuid ilma hääleõiguseta. Liituma kutsumise ja liitumise vaheliseks perioodiks on mõlemad riigid saanud USA, Ühendkuningriigi, Prantsusmaa, Saksamaa ja Põhjamaade käest kaitsegarantiid, mis hõlmavad ühiseid tegevusi kaitsevaldkonnas, sealhulgas õppuseid.

Seletuskirja kohaselt suurendab Soome ja Rootsi NATOga ühinemine julgeolekut Põhja-Atlandi piirkonnas ning aitab kaasa ühtse, vaba, demokraatliku ja rahumeelse Euroopa saavutamisele. Samuti tugevdab see oluliselt Eesti ja kogu Läänemere piirkonna julgeolekupoliitilist olukorda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga