Tarmo Kruusimäe küsib ministrilt vaktsineerimiskaose kohta

Tarmo Kruusimäe soovib teada, kas ministri arusaama kohaselt tuleb vaktsineerimispass kasutusele võtta kõigis eluvaldkondades. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Riigikogu liige Tarmo Kruusimäe (Isamaa) edastas tingituna vastutuse mittevõtmisest vaktsineerimiskaoses tervise- ja tööminister Tanel Kiigele kirjaliku küsimuse, kus soovib saada vastuseid nii Riigikogu saadikute vaktsineerimise tõendamise kohta presidendivalimiste kontekstis kui ka piirangute kehtestamise proportsionaalsusest ühiskonnas tervikuna.

Küsimused on Tarmo Kruusimäe sõnul ajendatud Tanel Kiige 17. augustil ERR-ile antud intervjuust, kus minister kinnitas, et valitsus plaanib septembrikuu jooksul üritustel hakata koroonatõendit nõudma juba alates esimesest inimesest ja viimaste nädalate vältel kehtinud 50 inimese reegel kaob. Algselt ütles Tanel Kiik, et koroonapassi näitamine või negatiivse testi tõendamine on vajalik justnimelt suurematel üritustel, nagu kontsertidel, teatris, kinos või muudel meelelahutusüritustel.

„Inimestel tekib aga õigustatud küsimus, millistel kaalutlustel otsustakse üritused või asukohad, kus hakatakse negatiivset koroonatesti nõudma. Riigikogu vaatenurgast tekib näiteks küsimus, et kas juhul, kui presidendivalimised venivad teise vooru on kõigil Riigikogu liikmetel võimalik Riigikogu istungil osaleda,“ osundas Kruusimäe.

Kruusimäe soovib teada, kas ministri arusaama kohaselt tuleb vaktsineerimispass kasutusele võtta kõigis eluvaldkondades ning kas see tähendab, et alates 1. septembrist on Riigikogu liikmetele vaktsineerimispass kohustuslik ning kas juhul kui Riigikogu liige ei tõenda enda nakkusohutust võib takistada tal Riigikogu töös osalemist.

„Samuti juhul, kui vaktsineerimistõend ei ole Riigikogu liikmele kohustuslik, siis kas ei ole oht, et tekib ebavõrdne kohtlemine Riigikogu ja ülejäänud ühiskonna liikmete vahel? Riigikogu istungit, kus osaleb 101 saadikut, võiks ju käsitleda rahvarohke üritusena,“ küsib Kruusimäe, lisades, et kui Riigikogu liiget ei takistata tema töös, kas see tähendab, et tema töö ka kohaliku omavalitsuse volikogudes, nõukogudes, mittetulundusühingutes ja sihtasutustes jätkub tavapäraselt?

Juhul, kui vaktsineerimispass on kohustuslik, vajab Kruusimäe sõnul täpsemat selgitust, mil viisil on tagatud Riigikogu liikmete osalemine Vabariigi Presidendi valimistel Riigikogus või valijameeste puhul juhul, kui nad ei oma vaktsineerimistõendit. Samuti on Kruusimäe sõnul arusaamatu, et kuigi ettevõtjad on korduvalt heitnud valitsusele ette segaseid sõnumeid ja otsuste ebaselgust, siis miks ei ole üleriigilist vaktsineerimistõendite kontrolli nähtud ette peaminister Kaja Kallase eestvõttel välja töötatud „valges raamatus“.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga