Isamaa ei sea Alar Karise kandidatuuri üles, fraktsiooni liikmed hääletavad vastavalt südametunnistusele

Riigikogu Isamaa fraktsiooni ja Isamaa eestseisuse liikmed kohtusid Alar Karisega 23. augustil.

Reformierakond ja Keskerakond on välja pakkunud Alar Karise kandidatuuri presidendi ametikohale ning 30. augustil tuleb Riigikogul langetada oluline otsus.

„Pärast Riigikogu Isamaa fraktsiooni ja eestseisuse liikmete kohtumist Alar Karisega oleme põhjalikult kaalunud tema sobivust presidendi ametisse. Meie ja Karise seisukohtade vahel on kindlasti ühisosa, aga ka olulisi lahknevusi,“ teatas Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ning lisas, et nendest asjaoludest lähtuvalt otsustas Isamaa, et ei sea Alar Karise kandidatuuri üles ning 30. augustil hääletab iga fraktsiooni liige vastavalt südametunnistusele.

Seederi sõnul pole Isamaa ootused presidendile muutunud. „Soovime, et president saaks valitud Riigikogus. Soovime, et tema otsused tugineksid kindlatele väärtustele ning kes näeks Riigikogu ja kodanikuühiskonda laiemalt oma partneritena. President peab seisma erakondade kõrval, tasakaalustades Eesti poliitikat nii nagu seda näeb ette Eesti Põhiseadus. President on riigipea, kes ennekõike esindab väärikalt Eesti riiki ja on ühiskonna ühendaja laskmata ennast kiskuda päevapoliitilistesse kähmlustesse.“

Presidendi valimiseks Riigikogus on vaja vähemalt 68 häält. Alar Karise poolt on lubanud hääletada valitsusliitu kuuluvad Reformierakond ja Keskerakond (59 saadikut). Isamaal on Riigikogus 12 ning Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal koos fraktsioonitu Raimond Kaljulaidiga 11 saadikut. Sotsiaaldemokraadid langetavad otsuse Karise toetamise osas neljapäeva ennelõunal. EKRE Karist ei toeta, nemad näevad presidendikandidaadina Henn Põlluaasa.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga