Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder

Reformierakond,  Isamaa Erakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond jõudsid kokkuleppele ühise koalitsiooni moodustamises. Täna toimunud läbirääkimiste voorus lepiti lõplikult kokku eestikeelsele haridusele ülemineku, elektriturureformi ja energiateotuste ning peretoetuste üksikasjad.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles Delfile, et koalitsioonis kokkulepituga võib rahul olla. „Loodan, et koalitsioonipartnerid on ka rahul sellega,“ sõnas ta. Seedri sõnul on tegu hea, kuid väga ambitsioonika koalitsioonilepinguga. „Kõik erakonnad peavad nüüd panustama, et need suured mõtted ka päriselt ellu viia.“

Loodava valitsuskoalitsiooni eesmärk on suurendada Eesti julgeolekut, anda inimestele kindlustunnet üldise hinnatõusuga toimetulemisel ja minna üle eestikeelsele haridusele.

Uus koalitsioon suurendab märgatavalt inimeste majanduslikku turvatunnet ja perede toimetulekut. Lastetoetused tõusevad 80 euroni ja lasterikka pere toetus 600 euroni, samuti tõuseb tulumaksuvaba miinimum 654 euroni. Kallite energiahindade leevendamiseks valmistatakse ette elektriturureform, mis näeb ette võimaluse kütteperioodi vältel osta elektrit börsiväliselt universaalteenusena ning mida kompenseeritakse täiendavalt mahus 50 eurot/MWH kohta.

Aastal 2024 algab alushariduses eestikeelsele haridusele üleminek täies mahus ning üldhariduses esimeses ja neljandas klassis. Lisaks suurendatakse juba käesoleval aastal kõrghariduse rahastamist täiendava 10 miljoni euro võrra.

Koalitsioonikõnelused jätkuvad koalitsioonileppe lõppviimistlusega ning erakondade esimehed lepivad lähipäevil kokku ka ministriportfellide jaotuse.

Kokkuleppele eelnevalt lähtuti Seedri sõnul rahvatarkusest: rääkimine hõbe, vaikimine kuld. „Täna saime kokku, kõik olid oma võimalused läbi mõelnud ja ei võtnud kaua aega, et jõudsime kokkuleppeni.“

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga