Reinsalu: koostöölepe kirikute nõukoguga aitab tõhusamalt tagada usu- ja südametunnistusevabadust

Justiitsminister Urmas Reinsalu ja Eesti Kirikute Nõukogu president peapiiskop emeriitus Andres Põder

Justiitsminister Urmas Reinsalu ja Eesti Kirikute Nõukogu president peapiiskop emeriitus Andres Põder allkirjastasid täna koostöökokkuleppe, mille eesmärgiks on tugevdada koostööd riigi ja EKN-i liikmeskirikute vaheliste suhete arendamisel. Peamised koostöövaldkonnad on vanglakaplanaat, usuliste ühenduste tegevust reguleerivad riiklikud õigusaktid, kriminaalpreventatsioon ja rehabilitatsioonitöö.

„Minu hinnangul on justiitsministeeriumi koostöö kirikute nõukoguga viimastel aastatel olnud tõhus, seda nii küsimustes, mis on puudutanud kaasamist kui ka erinevate väärtuseliste seisukohtade kaitset. Ma usun, et tulevikku vaadates toestab see leping meie hea koostöövaimu jätkamist ka institutsionaalselt,“ märkis justiitsminister Urmas Reinsalu. „Sellise lepingu sõlmimine ei ole sugugi pretsedent meie riigiasutuste ja kirikute nõukogu koostöös, sest sarnase leppe on kirikute nõukogu sõlminud ka siseministeeriumiga.“

„See lepe näeb ette seda, et riik oma toetuskohustusega aitab paremini sisustada põhiseaduses sätestatud põhiõigust usuvabadusele ja südametunnistusevabadusele. Ühtlasi sisaldab lepe konkreetset kaasamismetoodikat tulevikuks ning samuti Eesti Vabariigi usuvabaduse 100. aastapäeva konverentsi ühist korraldamist,“ lisas Reinsalu.

Peapiiskop Andres Põder kinnitas, et õigusalased suhted riigi ja kiriku vahel on väga olulised usuvabaduse tagamise seisukohalt. „Oleme siiralt tänulikud senise hea koostöö üle justiitsministeeriumi ja kirikute nõukogu vahel, mis nüüd on saanud ka konkreetse kuju lepingu näol. Meil on olemas valitsuse ja EKN-i ühishuvide protokoll ning sarnane leping ka siseministeeriumiga, mistõttu tundus loomulik, kui see on olemas ka meie õigusalase partneri – justiitsministeeriumiga,“ ütles Põder.

Koostööleppe kohaselt kaasab justiitsministeerium edaspidi EKN-i esindajaid kõigi õigusaktide väljatöötamisse, mis puudutavad usuvabadust, usuliste ühenduste tegevust ja teisi koostöökohti avaliku-, era- ja karistusõiguse valdkonnas. Ühtlasi kaardistatakse ühiselt seda, milliseid uuringuid ja analüüse on nende valdkondade arendamiseks vaja läbi viia, sh antakse sisend kõrgkoolides tehtavatesse teadusuuringutesse. Eraldi kokkuleppega korraldatakse koostööd vangide usuvabaduse tagamisel ja vanglakaplanaadi tegevuse arendamisel.

Samuti korraldatakse ühiselt konverentse, seminare, kollokviume ning teisi arutelu- või koolitusüritusi usuvabaduse valdkonnas.

Koostööleping sõlmiti viieks aastaks.

Kommentaarid artiklile “Reinsalu: koostöölepe kirikute nõukoguga aitab tõhusamalt tagada usu- ja südametunnistusevabadust

  • 25. juuni 2019 kell 18:28
    Permalink

    Huvitav Respublika Isamaaga liitumisega kadusid nõuded koolides usuõpetuse õpetamiseks. Härra Reinsalu tegele ISAMAA asjadega, usundiõpetus koolidesse, eetika on täielikult kadunud. Tee nii,et igas eestikeelses koolis on võimalik õppida vene, ukraina, valgevene, läti, inglise, araabia jne.kultuuri ja keelt nagu Soomes.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga