Kiisler ja Seeder haridusministrile: Eestikeelne haridus Ida-Virumaal peab säilima

Haridusminister Mailis Reps sattus Isamaa juhtide terava kriitika alla FOTO: Scanpix/EERO VABAMÄGI/POSTIMEES

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ja aseesimehe Siim Kiisleri sõnul tuleb Põhiseadust täita nii Kohtla-Järvel, Tartus kui Tallinnas ning eestikeelne õpe Ida-Virumaal peab säilima.

Kiisleri sõnul on Isamaale täiesti vastuvõetamatu Haridus- ja teadusministri avaldus, mille tagajärjel ei ole Järve gümnaasiumi gümnaasiumiastme sulgemise järgselt võimalik õppida Kohtla-Järvel 100% eesti õppekeelega koolis.

“Sellist hariduspoliitikat ei saa rakendada linnas, kus nii eesti- kui venekeelsest perest pärit lapsed vajavad kõrgetasemelist gümnaasiumiharidust ning lapsevanemad ning õpilased on väljendanud selget soovi ja tahet 100% eestikeelse õppe jätkamiseks,” ütles Kiisler.

“See võib tähendada mitte ainult laste saatmist kodust kaugel asuvasse kooli, vaid ka paljude eesti perede ära kolimist Kohtla-Järvelt. Kohas, kus pole eestikeelset ning eestimeelset kooli, pole ka eestikeelset tulevikku. Kõnealune kavatsus on ilmselgelt Eesti põhiseaduse vastane,” lisas Kiisler.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kinnitas, et Ida-Virumaa peab saama täielikult eestikeelse riigigümnaasiumi Kohtla-Järvele ja see on Isamaa erakonna seisukoht, millega ei tingita.

Tema sõnul läheb Isamaa jaoks punane joon teispool Narva jõge ja siinpool asuv on Eesti ning Eestis tuleb eesmärgiks seada eestikeelne haridus kõikides riigikoolides. „Eestikeelne hariduse andmine peab algama lasteaiast ja jätkuma põhikoolis ning gümnaasiumis. See on kõigi õpilaste huvides. Eestikeelse hariduse edendamine Ida-Virumaal on kogu Eesti riigi huvi. See võimaldab tänastele õppuritele olla peale õpinguid edukad tööjõuturul ja elus hakkamasaamisel,“ selgitas Seeder.

Lisaks mõistis Seeder teravalt hukka peaminister Jüri Ratase valmiseelse avalduse, mille kohaselt Kohtla-Järve riigigümnaasiumis tuleks alustada osaliselt venekeelse õppega. „Ilmselgelt on see avaldus ajendatud valmiseelsest situatsioonist ja Keskerakonna soovist püüda vene valijate hääli,“ rääkis Seeder.

Haridus- ja teadusministri avalduse kohaselt alustatakse sügisel uues riigigümnaasiumis õppetööd lisaks eestikeelsele õppekavale kakskeelsete õppekavade alusel. Kui käivitub Haridus- ja Teadusministeeriumi plaan sulgeda Kohtla-Järvel Järve Gümnaasium ja jätta alles vaid riigigümnaasium, kus täielikult eesti keeles õppijad oleksid ilmselges vähemuses, hävitatakse sellega mitte ainult korralik eestikeelne kool, vaid ka üks eestluse tugisambaid Ida-Virumaal.

Isamaa on seisukohal, et HTMi tegevus on vastuolus EV põhiseaduse preambuliga, mis sõnastab riigi tahte arendada riiki, mis peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade. Ministri avaldus on käsitletav tahtmatusena täita põhiseaduse preambulit. Kvaliteetne ja kogukonna ootustele vastav haridus tuleb tagada kõigis maakonnakeskustes ja suuremates linnades. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga