Liikursuurtükke demonstreeriti Eesti Vabariigi 100. aastapäeva paraadil. FOTO: Eesti Uudised

Eesti sõlmis täna lepingu Lõuna-Korealt liikursuurtükkide K9 Kõu ostuks. 46-miljoni euro suurune leping hõlmab lisaks 12 relvasüsteemile koolitust, hooldust ja varuosi. Esimesed liikursuurtükid jõuavad Eestisse 2020. aastal.

„Liikursuurtükkide hange viib Eesti kaitsevõime uuele tasemele ning on soomusmanöövervõime üles ehitamise kaalukamaid samme. Eesti saab enda käsutusse senisest võimsama tulejõuga relvasüsteemi, mis on välja arendatud ajateenijate ja reservväelaste vajadusi arvestades, on töökindel ja mobiilne ka äärmuslikes tingimustes,“ ütles kaitseinvesteeringute keskuse direktor kolonel Rauno Sirk.

Kaitsevägi otsis meie kliimasse sobivaid suurtükke

Eesti tingimuste jaoks kõige sobivama liikursuurtüki valikuprotsess algas 2016. aastal. Valiku käigus hindasid kaitseväe, -ministeeriumi ja kaitseinvesteeringute keskuse eksperdid erinevaid relvasüsteeme, analüüsi tulemus näitas, et K9 Kõu on neist kõige tänapäevasem ja parima lahinguvõimega liikursuurtükk. „Soomlaste põhjalik analüüs ning Norras läbi viidud laskmised, kus liikursuurtükid näitasid end Eestile sarnastes või karmimates tingimustes väga töökindlatena, aitasid otsuse langetamisele kaasa. Lähiriikides sama relvasüsteemi kasutamine aitab ühildada hooldus- ja remondivõimalusi ning hankida koos laskemoona ja varuosi,“ ütles kaitseinvesteeringute keskuse osakonnajuhataja Priit Soosaar.

K9 Kõu on lisaks Soomele ja Norrale kasutusel Poolas, Türgis ja Indias. Relvasüsteemi eaks on arvestatud vähemalt 30 aastat, seda on kerge uuendada ja ümber ehitada. „Liikursuurtükkide ostulepingu sõlmimine on osa soomusmanöövervõime arendamisest, praegu on töös toetussoomukite ümberehitus, kavas on hooldusgaraažide ehitamine, samuti analüüsime variante liikursuurtükkide juurde sobivate toetusmasinate hankimiseks. Lisaks hangitakse suurekaliibrilist uut laskemoona, evakueerimistanke ning juhtimissõidukeid,“ lisas ta.

Esimesed relvad jõuavad Eestisse 2020

Esimesed relvad jõuavad Eestisse 2020. aastal, seejärel kohendatakse relvad ümber, viiakse läbi testimised ja katsetused, ehitatakse valmis vajalik hoiu- ja remonditaristu ning valmistatakse ette tegevväelased, ajateenijate väljaõpe algab 2023. aastal.

Lepingutele kirjutasid alla kaitseinvesteeringute keskuse direktor kolonel Rauno Sirk, Korea Kaubanduse ja Investeeringute Toetusorganisatsiooni juht Dong Joon Shin ning kaitsetööstusettevõtte Hanhwa Land Systems esimees Jaeil Son. Relvasüsteemide müügi otsustas Korea riik, süsteemide toetusleping sõlmiti tootjafirma Hanwha Land Systems ́ga. „Kõik osapooled näitasid läbirääkimiste käigus üles äärmist põhjalikkust, kindlasti on tegemist ühe mahukaima ja üksikasjalikuma lepinguga, mille oleme sõlminud,“ ütles Sirk.

Liikursuurtükkide ost on üks selle kümnendi olulisemaid kaitsealaseid hankeid ning samme kaitseväe soomusmanöövervõime üles ehitamisel.

Kommentaarid artiklile “Eesti ostis 12 liikursuurtükki K9

 • 17. dets. 2020 kell 13:00
  Permalink

  Have you heard that website contact page messages like this one are in effect a great way to get more sales for your online or offline business? How exactly is this done? Very simple, we put together an ad message like this one for your site and we blast it out to thousands website contact pages on any site in any business niche or location you like. Do ads like these work well? Of course they do! You’re reading this now aren’t you? What’s more, this doesn’t cost more than a hundred bucks a month! Want to find out more? send an email to: ErnestLilliana57358@gmail.com

  Vasta
 • 30. okt. 2019 kell 19:03
  Permalink

  Would you like to promote your ad on thousands of advertising sites every month? Pay one low monthly fee and get virtually unlimited traffic to your site forever!For more information just visit: http://adposting.n3t.n3t.store

  Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga