Nopri talu sulges ajutiselt talupoe ent avas kohe drive-in piimatoodete müügi

Nopri talu peremees Tiit Niilo. Foto: Aare Lepaste

Rõuge valla Kärinä külas asuva Nopri talu heaolulaut, mida pererahvas nimetab seitsme tärni laudaks*, avati eelmise aasta 11. oktoobril. Siis ei osanud keegi uneski aimata, mis ootab ees umbes pool aastat hiljem.

17. märtsil rääkis Nopri talumeierei tegevjuht Joonas Niilo Maalehele, et koroonaviiruse tõttu soovitatakse vältida kontakte teiste inimestega ning viibida värskes õhus. Sellest johtuvalt otsustas Nopri talu pererahvas lüüa mitu kärbest ühe hoobiga. Eestimaalasi kutsutakse jalutama ümbruskonnas asuvatele matkaradadele ning igal soovijal on võimalus vahetu suhtluseta soetada talus valmivaid piimatooteid. Mõte pakkuda sellist teenust tuli taluperele pärast seda, kui nad panid koroonahirmus meiereimaja teisel korrusel asunud talupoe kinni.

„Mõned kliendid nõudsid tooteid ja kuna meil on aiamaja väljas olemas, siis mõtlesime sellise lahenduse,” selgitas Joonas Niilo Maalahele.

Taluperemees Tiit Niilo ütles Eesti Uudistele, et talu tähtsaim tegevus on olnud kogu kollektiivi täielikku isolatsiooni korraldamine. „Arusaamine reaalsetest ohtudest ei tule loomulikust intelligentsist, proovisime teha kõik n-ö puust ja punaseks ning iga töötajaga individuaalse riskianalüüsi ja sellest tuleneva käitumise. Teades ohtusid, on neid võimalik vältida. Aga toidutootmisvalmidus on endine ning ohutu tarne toidupaki soovijatele noorte initsiatiivil tehtud,“ rääkis Niilo. „Loomulikult ei eelda me, et kaupleme sel moel kasumlikult, kuid oleme taganud, et inimesed, kes soovivad meie toodangut otse talust, selle ka saavad,“ lisas ta.

Kriisidest tuleb õppida

Hoopis omaette teema on Tiit Niilo sõnul võimekus kriisidest õppida, et tulevikus paremini valmis olla. „Lõuna-Eestit on poole aasta jooksul raputanud kaks kriisi – sügistormid ja nüüd ülemaailmse kriisina koroonaviirus. Nii fokusseeritud käitumist pole eestimaalased harjunud igapäevaselt kasutama, nagu on täna kohustuslik. Tavaliselt on meil sadu pooleliolevaid teemasid, kuid enamusega pole kiiret… Justkui üleöö oleme nüüd teises olukorras. Saame näidata oma keskendumis- ja teovõimet! Teeme seda, palun, ka rahvana,“ rõhutas Tiit Niilo

Just sellepärast kutsub Nopri Talu peremees Tiit Niilo igaüht meist üles mõtlema kahele teemale.

Esiteks
Enne kauba või teenuse ostmist jälgi, et see oleks eestimaine. Muidu jääb tasutud rahast meile endale vaid kübeke. Veelkord must-valgel: riigile käibemaks 20%, kaupmehele 25%, töötlejale 25%, tooraine tootjale 20%.

Lihtsustatult. Mõtle, kuhu ja kellele, oma raha saadad või annad. Ostes Hiina kaupa, toetad nende koroonatõrjet, nende edu. Eesti võtab miljardi kriisilaenu, kuid iga eestimaalase abikäsi on kasutamata. Riigiabi tuleb meie enda tagasihoidlikust rahakotist tuleviku arvelt. Ostes eestimaist, lisame raha oma kassasse, paremasse tulevikku. Soomes on omamaise kauba kasutamine loomulik, meil pole sellest lubatud isegi rääkida. Võtame mõtestatud tegevusega selle kasutamata reservi kasutusele, raiskamata ühtegi täiendavat senti.

Teiseks
Kasuta kriisi seniveninud otsuste tegemisel. Asu päriselt maale elama, hakka igapäevaselt kaugtööd kasutama, hari toiduvarude kasvatamiseks üles põllulapike, ole iga hetk valmis suvaliseks ootamatuseks. Nii tõstame oma immuunsust kaasaja riskidele. Vaatame tõele näkku, jamasid ei jää vähemaks.

* Nopri talu heaolulaudal olevad seitse tärni ehk seitse tähtsaimat näitajat mahuvad vahemikku täppissöötmine ning seitsme põlvkonna kogemused. Vahepealsed tärnid on vesi, valgus, õhk, rahu ja piisav ruum. Olulisimal kohal tärnidereas on aga mõistagi Nopri pere.

Nopri talu investeeris heaolulauda uuendamisse ja laiendamisse 1,5 miljonit eurot, mille tulemina valmis 337-kohaline nelja robotiga ning kaasaegseima tehnoloogia ja tarkvaraga farm. Pererahva eesmärk on Eesti puhtaima piima tootmine, mille eelduseks on loomade heaolu ja reaalajas pidevalt jälgitav ning juhitav nutikas laut.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga