Riigikogu kiitis heaks elektroonilise side seaduse muutmise seaduse

Andres Metsoja. FOTO: erakogu

Riigikogu kiitis tänasel istungil heaks elektroonilise side seaduse muutmise seaduse. Riigikaitsekomisjoni esimehe Andres Metsoja sõnul suurendab see muudatus Eesti sidevõrkude läbipaistvust ja turvalisust.

Metsoja sõnul on Eesti üks põhiväärtustest ettevõtlusvabadus, kuid seejuures tuleb arvestada alati julgeolekuriske. „Otsused tehnoloogiavallas peavad olema pikaajalise vaatega. Tarbija vaatenurgast on sidevaldkonnas ennekõike olulised teenuse hea kvaliteet ja kättesaadavus. Selle tagab ettevõtete vaheline vaba konkurents. Samal ajal peame tagama, et sideteenuste osutamine toimuks turvalise tehnoloogia abil ning usaldusväärse allika poolt,“ ütles Metsoja.

Tema sõnul sunnivad tehnoloogia areng ja meie ühiskonna suur sõltuvus digilahendustest üha enam kaaluma otsuste tegemisel riske julgeolekule. „Infoühiskonna arendamine on Eesti strateegiline eesmärk. Turvalisuse tagamiseks on oluline anda valitsusele õigus täpsustada mis tingimustel ja milliseid tehnoloogiaid me enda sidevõrkudes lubame. Parim viis, kuidas seda teha on tagada kõigile turuosalistele üheselt mõistetavad mängureeglid ja kriteeriumid,“ lõpetas Metsoja.

Riigikogu võttis täna vastu seaduse, millega võimaldatakse valitsusel kehtestada sidevõrkudes kasutatava tehnoloogia kohta teavitamise kohustus, et tagada sidevõrkude kõrge turvalisuse tase.

Riigikaitsekomisjoni algatatud elektroonilise side seaduse muutmise seaduse eelnõu seletuskirjas märgitakse, et võrkude kvaliteedi kindlustamiseks, küberrünnakute mõju minimeerimiseks ja poliitiliste manipulatsioonide vältimiseks tuleb tagada, et sidevõrkude rajamine ning nende vahendusel sideteenuste osutamine toimuks turvalise tehnoloogia abil ning usaldusväärse partneri poolt. Seaduses sätestatakse, et valitsus võib riigi julgeoleku tagamiseks oma määrusega kehtestada sideettevõtjale kohustuse teavitada sidevõrgus kasutatavast riist- ja tarkvarast ning taotleda sidevõrgu riist- ja tarkvara kasutamiseks luba.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga