Urmas Reinsalu: viiruse leviku aeglustamine sõltub meist endist

Urmas Reinsalu Foto Tairo Lutter/POSTIMEES

Viirus levib ulatuslikult ja kiiresti, meie põhiline vastus viiruse leviku aeglustamiseks on vähendada vältimatuid kontakte, hoida distantsi ja rakendada kaitsemeetmeid, kirjutab välisminister Urmas Reinsalu sotsiaalmeedias.

“Hea rahvas, koroonaviirus on läinud Eestis väga kiiresse tõusufaasi, nii on tänane nakkuskordaja number Eestis 91 ja vastavalt Tallinnas 119. Kiretu teadusnõukogu eksperdi prof. Fischeri statistiline ülevaade näitab, et viiruse edasikandumise kordaja R, mis mõõdab suhtelist inimkontaktide tihedust (mis peaks olema tingarv 1 või alla selle, et viirus ei oleks kasvufaasis) on praegu 1,4. See tähendab, et viirus levib laienedes. Statistilise prognoosi järgi, KUI me suudaks selle kordaja saada 1. peale ca 20.novembriks ehk kahe nädalaga, oleks praeguse kiire tõusufaasi tingimustes ülevaate järgi ikkagi detsembris päevane nakkumine ca. 300 päevas.”

“Seega, viirus levib ulatuslikult ja kiiresti, meie põhiline vastus viiruse leviku aeglustamiseks on vähendada vältimatuid kontakte, hoida distantsi ja rakendada kaitsemeetmeid. Kui meil ei õnnestu ühise pingutusega ennekõike kontaktide vähendamise ja distantsi suurendamise abil edasikandumise kordajat alandada, on nakatunute arv veelgi kõrgem eelpool viidatud statistilisest prognoosist.”

“Ehk teisisõnu, kiire ja tuntav sotsiaalsete kontaktide vähendamine ei peata koheselt viiruse kasvu, vaid pidurdab kasvu kiirust. Valitsus arutas võimalikke samme kabinetikoosolekul täna [neljapäeval – TOIM], laual on konkreetsed meetmed. Jätkame arutelu teisipäeval, loodetavasti langetame otsused. Tähtis on igal juhul vältida ühiskonna elutegevust olemuslikult halvavaid otsuseid, nagu kaupluste, koolide, ühiskondliku elu sulgemine. Need kohad peavad jääma lahti. Normaalse elu säilimise kaitseks tuleb rakendada täpselt sihitatud meetmeid, mis pidurdavad viiruse kiirenevat levikut,” kirjutab Reinsalu.

Välisminister Reinsalu soovitused:

1. Hoiduge vältimatu vajaduseta välisreisidest.

2. Hoiduge vajaduseta inimkontaktidest.

3. Hoidke distantsi avalikus ruumis.

4. Tehke võimalusel kodutööd.

“Praeguse kontaktide taseme juures töötab aeg meie kahjuks. Mäletate kevadet, kus hoidusime külaskäikudest ja pidudest ja konverentsidest ja millest kõigest veel ning hoidsime distantsi? Nüüd on asi selline, et on mõistlik samamoodi käituda,” lõpetab ta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga