Luik arutas Saksa kaitseministriga pandeemia mõjusid NATO-le

Kaitseminister Jüri Luik ja Saksa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer eelmise aasta oktoobris Eestis aset leidnud kohtumisel. FOTO: Kaitseministeerium

Kaitseminister Jüri Luik arutas esmaspäeva õhtul Saksa kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbaueriga toimunud videokohtumisel NATO heidutuse ning kaitse toimimist Läänemere piirkonnas ja pandeemiakriisi mõjusid julgeolekukeskkonnale. Ministrid rõhutasid, et NATO roll piirkonnas on ülimalt oluline.

„Venemaa ei ole viiruse levikuga seoses kuidagi vähendanud oma sõjalist aktiivsust meie piiride ääres ja seetõttu on äärmiselt oluline, et NATO säilitaks oma senise kaitse- ja heidutushoiaku ning liitlased oleksid valmis operatsioonidele ning missioonidele panustama,” ütles kaitseminister Luik, kelle sõnul on seetõttu märkimisväärne liitlaste sh. Saksamaa osalemine NATO lahingugrupi tegevuses Leedus ning sügisel Ämaris algaval Balti õhuturbemissioonil.

Samuti arutasid kaitseministrid pandeemiakriisis kasutusel võetud meetmeid ning kriisi võimalikke mõjusid kaitse-eelarvetele, mille osas pidasid mõlemad tähtsaks Alliansi kaitsekulude säilitamist.

„Saksamaa on liitlasi selles kriisis olulisel määral toetanud nii läbi NATO, Euroopa Liidu kui ka kahepoolselt ja peame arvestama, et selline toetus on tulevikuvaates tegelikult väga oluline. Abi andmise otsused võivad kriisi kestel olla siseriiklikult äärmiselt ebapopulaarsed, kuid liitlased peavad ka raskel ajal üksteist toetama, et säiliks liitlaste vaheline ühtsus ja solidaarsus,“ lisas Luik.

Lisaks käsitlesid kaitseministrid kahepoolse kaitsekoostöö, Euroopa Liidu eelarve, sõjalise mobiilsuse ning NATO tulevikuga seotud küsimusi.

Eestil on Saksamaaga pikaaegne kaitsekoostöö, mitmed meie kaitseväelased on Saksamaal õppinud, Saksamaa üksused on regulaarselt osalenud Eestis toimuvatel kevadistel suurõppustel ning Ämari lennubaasist toimuva NATO õhuturbemissiooni tegevuses. Samuti panustab Saksamaa Tallinnas asuva NATO staabielemendi ja NATO küberkaitsekoostöö keskuse töösse ning on olnud üks aktiivsemaid Tartus asuva Balti kaitsekolledži toetajaid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga