Riigikogu: ÜRO liikmesriigid peavad astuma samme lennukeelutsooni kehtestamiseks

Riigikogu pöördumist toetas 90 Riigikogu liiget. Kaks jätsid hääletamata. FOTO: kuvatõmmis

Riigikogu võttis 90 poolthäälega vastu pöördumise Euroopa Liidu (EL) ja NATO liikmesriikide ning teiste riikide parlamentide poole seoses Venemaa agressiooniga Ukraina vastu.

Eelnõu algatajate nimel kõne pidanud Urmas Reinsalu (Isamaa) ütles, et tähtis on viivitamatult vajalikke sammude astumine lennukeelutsooni kehtestamiseks. „Olgugi et sõjaõiguse määratluse järgi ei ole kolmandad riigid Ukraina ning Venemaa ja teda abistava Valgevene kõrval sõjalises konfliktis, on Putini algatatud agressioonisõda sõda ka meie, Lääne riikide vastu. Kartus Putini vastusammude ees on seni tõrjunud seda otsust langetamast. Nende kõhkluste tulemus viib paraku massilisema inimeste hukkumise ja rahvusvahelise julgeolekuohu kasvuni,“ ütles pöördumise üle andnud Urmas Reinsalu.

Avaldame pöördumise teksti muutmata kujul:

“Riigikogu avaldab toetust Ukraina riigi kaitsjatele ja rahvale nende võitluses kuritegelikku sõda alustanud Venemaa Föderatsiooniga ning kutsub üles igakülgselt toetama Ukrainat sõjas oma vabaduse, suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse säilitamise nimel.

Riigikogu rõhutab, et Venemaa Föderatsiooni provotseerimata agressioon ja sõjategevus on aegumatu kuritegu rahu vastu ning kõik toimepandud sõjakuriteod peavad saama karistuse.

Riigikogu pöördub ÜRO liikmesriikide poole, et nad astuksid viivitamata samme lennukeelutsooni kehtestamiseks massiliste tsiviilohvrite vältimiseks Ukrainas.

Riigikogu kutsub kõikide riikide parlamente võtma vastu avaldusi, milles kutsutakse oma valitsusi üles toetama täiendavate sanktsioonide kehtestamist Venemaa Föderatsiooni ja agressioonis osaleva Valgevene Vabariigi vastu.

Riigikogu kutsub üles viivitamata kehtestama Venemaa Föderatsiooni ja Valgevene Vabariigi vastu kõikehõlmava kaubandusembargo, mis piiraks agressorriikide võimekust sõda pidada.

Riigikogu kutsub riike sulgema oma õhuruumi ja sadamad Venemaa Föderatsiooni lennukitele ja laevadele.

Riigikogu kutsub Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee liikmeid hääletama Venemaa Föderatsiooni väljaarvamise poolt Euroopa Nõukogust ja kutsub liikmesriike viivitamata langetama sellekohast otsust.

Riigikogu pöördub liikmesriikide poole üleskutsega toetada Ukraina ametlikku taotlust saada Euroopa Liidu kandidaatriigi staatus ja kutsub Ukrainale andma NATO liikmelisuse saavutamise teekaardi.“

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga