Aivar Kokk: julgeoleku- ja energiakriisis tuleb toetada oma inimesi ja ettevõtteid

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka sõnul on kahetsusväärne, et eelarves ei näe neid ridu, kus oleks näha, kuidas tänane valitsus toetab Eesti elanikke ja ettevõtjaid. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Isamaa fraktsioon andis eile Riigikogu menetlusse eelnõu, mille eesmärgiks on vähendada gaasi, elektri- ja soojusenergia käibemaksu üheksale protsendile ja seeläbi leevendada gaasi, elektri- ja soojusenergia hüppelise hinnatõusu mõjusid Eesti tarbijatele ja ettevõtetele.

„On ebaõiglane tarbijaid ja meie ettevõtlust kahekordselt karistada: kõigepealt hinnatõusude ja seejärel suurema maksukoormaga suhtena sisemajanduse kogutulusse. Poliitilistest otsustest ning turumoonutustest tulenev energia hinnahüpe on meie ettevõtlusele ja tarbijatele kõige tõsisem probleem lähitulevikus,“ ütles Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk (Isamaa). Tema sõnul on 2023. aasta talvel võimalik olukorda uuesti analüüsida ja otsustada, kas käesolevat aktsiisilangetust veelgi pikendada või mitte.

Isamaa pakub selle probleemi leevendamiseks gaasi, elektri- ja soojusenergia käibemaksu alandamist kahekümnelt protsendilt üheksale protsendile alates 1. maist 2022. aastast kuni 1. maini 2023. aastal.

„Gaasi, elektri- ja soojusenergia kulud on enamasti sundkulud, millele pole alternatiive. Külm talv on suurendanud neid sundkulusid veelgi. Ka Venemaa sõda Ukraina vastu kiirendab oluliselt energiakandjate hinnatõusu,“ lisas Kokk.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga