Fitch tõstis Eesti riigireitingu tasemele AA-

Rahandusminister Toomas Tõniste kinnitab, et riigireitingu tõstmine näitab Eesti majanduspoliitika õiget suunda. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Reitinguagentuur Fitch tõstis Eesti pikaajalise riigireitingu seniselt A+ stabiilse väljavaatega tasemelt AA- stabiilse väljavaatega tasemele. Agentuur toob välja, et kõrgeima reitinguga riikide hulgas on Eesti valitsussektori võlakoormus üks madalamaid.

Fitchi sõnul aitas reitingutõusule kaasa Eesti paranenud võime seista vastu väliskeskkonna võimalikele negatiivsetele mõjudele, hea riigirahanduse olukord ning tugev majanduspoliitiline raamistik.

“Reitinguagentuuri hinnang näitab, et oleme hoidnud Eestit õigel kursil ja teinud õigeid otsuseid,” ütles rahandusminister Toomas Tõniste, kelle sõnul on tegemist positiivse uudisega, mis peaks suurendama ka välisinvestorite huvi ning usaldusväärsust Eesti vastu.

Sel aastal ootab Fitch Eesti majanduskasvuks 3,6 protsenti ja järgmisel aastal 3,1 protsenti. Eesti sissetulekute kasv võrreldes euroala keskmisega jätkub.

Agentuur toob välja, et Eesti valitsussektori võlakoormus oli 2017. aasta lõpu seisuga 9 protsenti SKP-st, mis on üks madalamaid AA reitinguga riikide kategoorias, ja madalaim kogu Euroopa Liidus. Fitch prognoosib valitsussektori eelarve ülejääki 2018. aastaks 0,5 protsenti ja 2019. aastaks 0,3 protsenti. Samuti peaks järgmise aasta riigitulude laekumisele positiivset mõju avaldama käesoleva aasta maksureform.

Eesti tugev makromajanduslik raamistik ja elluviidud poliitikad on kaasa aidanud majanduskasvule ja sissetulekute tõusule, samas kui läbiviidud reformid on tõstnud tööhõives osalemise määra. Erasektori välisvõlgnevuste vähenemine ja jooksevkonto ülejääk on tugevdanud Eesti välispositsiooni ehk muutnud Eestit vastupidavamaks välisšokkide suhtes. Eesti pangandussektorit hindab Fitch stabiilseks.

Reitingu edasisele tõusule aitaks agentuuri hinnangul kaasa jätkuv struktuursete majandusnäitajate paranemine, reitingu halvenemist võivad aga põhjustada välisšokid, mille suhtes on Eesti oma väiksuse ja avatud majandusega vastuvõtlikum.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga