Välisministeerium kutsus välja Valgevene suursaadiku ja mõistab hukka poliitilised repressioonid ning vägivalla protestijate suunal

Välisminister Urmas Reinsalu.

Seoses Valgevene presidendivalimistele järgnenud protestide vägivaldse mahasurumisega kutsus Eesti välisministeerium täna, 11. augustil välja Valgevene suursaadiku Vjatšeslav Katšanovi.

„Eesti kutsub Valgevene võime üles koheselt lõpetama igasugune jõukasutus ja repressioonid rahumeelsete protestijate suunal. Eesti jälgib Valgevenes toimuvat tähelepanelikult ning avaldame lootust, et riigis saaksid toimuda demokraatlikud protsessid. Oleme sügavalt mures ka interneti ligipääsu piiramise pärast Valgevenes, mis takistab oluliselt info liikumist ja jagamist riigis,” vahendab ministeerium.

„Valimisjärgselt Valgevenes tekkinud olukord on väga murettekitav. Mõistame hukka igasugused poliitilised repressioonid ja vägivalla Valgevene opositsiooni suhtes. Opositsiooni korraldatud rahumeelsed protestid suruti maha vägivaldselt. Sõltumatute allikate sõnul hukkus kokkupõrgete tagajärjel üks inimene ja on kümneid vigastatuid. Eesti kutsub Valgevene võime üles koheselt lõpetama igasugune jõukasutus ja repressioonid protestijate suunal. Vägivalla asemel peavad Valgevene võimud alustama rahulikku diskussiooni oma kodanikega ning taastama usalduse.

Väga oluline on sõna- ja kogunemisvabaduse säilimine Valgevenes.

On kahetsusväärne, et OSCE ODIHR, OSCE Parlamentaarse Assamblee ja Euroopa Nõukogu parlamentaarse assamblee vaatlejad ei saanud Valgevene presidendivalimisi vaadelda. Sõltumatute allikate hinnangud ei anna alust neid valimisi pidada vabadeks, ausateks ja demokraatlikeks.

Eesti toetab Poola üleskutset kutsuda kokku erakorraline Euroopa Ülemkogu Valgevene valimiste teemal,“ teatas välismister Urmas Reinsalu eile teemakohases avalduses.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga