Kaitsevägi otsib hävitaja poolt eksikombel välja lastud lahingraketti

Hävitaja. FOTO: SCANPIX/SANDER ILVEST/EESTI MEEDIA

Hispaania õhuturbe hävitaja Eurofighter lasi teisipäeva pärastlõunal Eesti õhuruumis eksikombel välja õhk-õhk tüüpi lahingraketi AMRAAM, mille täpne lennutrajektoor, asukoht ja staatus on täpsustamisel ning mida kaitsevägi asus otsima.

Kell 15.44 toimus vahejuhtum, kus õhuharjutusalal Pangodi kohal Otepää lähistel tulistas Hispaania hävitaja Eurofighter kuue kilomeetri kõrgusel eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi põhja-loode suunas, teatas kaitseväe peastaab pressiesindaja BNS-ile. Raketi täpne lennutrajektoor, asukoht ja staatus on täpsustamisel.

Raketil on enesehävitusrežiim, mis tagab eksilasu puhul selle hävimise õhus, kuid ei ole välistatud, et rakett kukkus maapinnale. AMRAAM tüüpi raketi pikkus on 3,7 meetrit, läbimõõt 18 sentimeetrit, rakett kannab lõhkeainet. Raketi viimane oletatav asukoht oli Tartust 40 kilomeetrit põhja suunas.

Kaitsevägi on käivitanud protseduuride kohase otsinguoperatsiooni, milles kasutatakse ka õhuväe koptereid.

Õhuväe ülem kolonel Riivo Valge ütles ajakirjanikele, et tegemist on eriraketiga, milles on 5-10 kilo lõhkeainet, kuid et tegemist on õhk-õhk raketiga, siis pole tema tema hävitusjõud pommidega võrreldes suur.

Valge sõnul on see esimene taoline juhtum Balti õhutõrje ajaloos, samuti ei juhtu taolisi asju kuskil maailmas tihti. Tema sõnul on asunud juhtumit uurima õhuvägi, lennuamet Hispaania õhujõud ja NATO. “Ma ei hakka juhtunu üksikasjade üle spekuleerima,” sõnas ta.

Kaitseminister Jüri Luik ütles Postimehele, et Hispaania õhuturbe üksuse töö võtavad olukorra selginemiseni üle portugallased.

“Olukorra selginemiseni on Hispaania õhuturbe hävitajad valmidusest maha võetud. Missiooni jätkab nende asemel põhiüksus Portugal, Hispaania on hetkel varuüksus,” ütles kaitseminister Jüri Luik.

“Tegemist on äärmiselt haruldase ja kahetsusväärse intsidendiga. Kõige peamine on tagada ohutus ning koostöös liitlastega välja selgitada juhtunu asjaolud, millega Kaitsevägi hetkel aktiivselt tegeleb,” lisas Luik.

Juhul, kui märgatakse esemeid, mis võivad olla raketi osad või rakett, palub kaitsevägi seda mitte mingil juhul puutuda, vaid raketist eemalduda ja teatada leiust koheselt õhuväe telefonil 717 1900 või hädaabinumbril 112. Samuti palub kaitsevägi raketti omal käel mitte otsima asuda.

Intsidendis osalenud Hispaania hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 naasis kodubaasi. Balti õhuruumi kaitsmine õhuturbemissiooniga Ämarist ja Šiauliaist jätkub. Asjaolude väljaselgitamiseks on algatatud uurimine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga