Reinsalu Riias: pidime minevikus ja peame ka täna ühiste väärtuste hoidmise nimel tegutsema

Poola, Eesti, Läti ja Soome välisministrid Riia rahulepingu 100. aastapäeval. Foto: välisministeerium

Välisminister Urmas Reinsalu osales 11. augustil Läti välisministeeriumis ja presidendi residentsis Riia rahulepingu 100. aastapäeva sündmustel. Kohtumisel Läti, Poola ja Soome ministriga arutati olukorda Valgevenes, regionaalse julgeoleku ja transatlantiliste suhete ning Venemaa ja Euroopa Liidu suhete üle.

„Valgevene presidendivalimiste valguses näeme, kui suures ohus on püüdlused demokraatia suunas ja seda isegi meile väga lähedal,“ ütles minister Reinsalu.

„Euroopa Liidu ja kogu vaba maailma ülesanne on täna Valgevene võime survestada vägivalla lõpetamisele ja poliitilistel põhjustel vahistatud inimeste vabastamisele. Teeme koos Läti, Soome ja Poola välisministriga ettepaneku kutsuda sel nädalal kokku erakorraline Euroopa Liidu välisasjade nõukogu.“

Reinsalu sõnul on valeinformatsiooni levik ja Venemaa mõju Euroopa Liidu jagatud mure. „Kriisi ajal oli idast tulev desinformatsioon kasvutrendis. Seetõttu on Euroopa Liidu ühtsed seisukohad Venemaa suunal üliolulised. Eriti peame toetama Ukrainat – koroonakriisi ajal vajab Ukraina majanduslikku ja poliitilist abi ning tugevat seljatagust,” lisas Reinsalu.

Riia lossis toimunud kõrgetasemelisel rahuleppe üritusel rõhutas Reinsalu, et vastastikune tugi on võtmetähtsusega. „Sada aastat tagasi saavutas Läti Venemaaga kokkuleppe, millel oli teedrajav tähendus Läti riikluse tekkel. Pärast seda on Lätil sarnaselt Eestiga tulnud rinda pista Venemaa agressiooniga ning muutustega regioonis. Me peame suutma kohaneda muutustega maailmas, järgides põhimõtteid, mille nimel oleme võidelnud. Sama tõdesin ka veebruaris, kui tähistasime Eestis Tartu rahulepingu 100. aastapäeva,“ sõnas Reinsalu.

Põhjamaade ja Balti riikide välisministrite ühisavaldus sündmuste kohta Valgevenes

Eesti, Islandi, Leedu, Läti, Norra, Rootsi, Soome ja Taani välisminister väljendavad Valgevenes toimuvate sündmuste kontekstis suurt muret vägivalla pärast, millega surutakse maha valimisjärgseid meeleavaldusi ning mida korraldatakse reaktsioonina teadetele ulatusliku valimispettuse kohta. Teated meeleavaldajatele tekitatud füüsiliste vigastuste kohta on äärmiselt häirivad.

9. augustil 2020 Valgevenes korraldatud presidendivalimised ei vasta Valgevene rahvusvahelistele kohustustele ega kogu maailmas tunnustatud demokraatia ja õigusriigi normidele ning need ei olnud vabad ja ausad.

Kutsume Valgevene ametivõime üles lõpetama poliitiliste vastaste tagakiusamine, viivitamatult vabastama kõik ebaõiglaselt kinnipeetud ning austama inimõigusi ja vabadusi. Palume Valgevene valitsusel viivitamatult algatada tegelik poliitiline dialoog opositsiooniga, et vältida edasist vägivalla kasutamist. Jätkame Valgevene rahva toetamist ja jälgime tähelepanelikult riigis toimuvat.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga