Isamaa naiskogu: aeg rahvaalgatuseks ja otsedemokraatiaks on küps

Rahvastikuminister Riina Solman. FOTO: erakogu

Isamaa Naiskogu IREN leiab, et Eesti ühiskond on arenenud etappi, kus me peaksime astuma samme otsedemokraatia tugevdamiseks ja muutma põhiseadust moel, mis võimaldaks rahvaalgatuste vormis referendumite korraldamist. IREN on seisukohal, et see süvendaks Eesti ühiskonna sidusust ja edendaks demokraatiat.

IRENi esinaise Riina Solmani sõnul on otsedemokraatia saavutanud Eesti ühiskonnas väga laia kõlapinna. Uuringute põhjal arvab peaaegu kolmveerand vastajatest, et tänases ühiskonnas on meil vähe võimalusi osaleda riigi poliitiliste otsuste langetamisel.

„Rahvaalgatuse korras ellu viidavad referendumid võivad aidata lahendada Eesti ühiskonna sõlmküsimusi, millele me tänase poliitilise struktuuri tingimuses ei suuda lahendusi leida,“ selgitas Solman.

„Peame Isamaa naiskoguga praeguse kodanikuühiskonna seisukohalt mõistlikuks rahvaalgatuse teemaga edasi liikuda ja soovime, et Isamaa võtab selle ühe teemana oma valimisprogrammi. Eesti on jõudnud sellisesse arenguetappi, kus peaks rahvaalgatust poliitika kujundamisel rohkem kasutama, otsuste tegemisel toetuma enam referendumitele ja rahvaküsitlustele,“ ütles Solman.

„Isamaa naiste hinnangul võimaldaks rahvaalgatuslikud referendumid suurendada ühiskonna sidusust. Erinevad küsitlused on näidanud, et suur enamus inimesi tahaks poliitikas rohkem kaasa rääkida. Meie usaldame Eesti rahvast”.

„Kindlasti vajab rahvaalgatuste ellu viimine põhjalikku õiguslikku läbi töötamist, et erinevad poliitilised jõud, sealhulgas Eesti riigile vaenulikud, ei hakkaks seda enda huvides ära kasutama. Samas ei tohiks ära kasutamise kartus rahvaalgatusi välistada.“

Isamaa Naiskogu IREN on poliitiline ühendus, mis koondab 430 naisliiget üle Eesti. IRENi ideaaliks on isikuvabadusel põhinev, kristlik-demokraatlikke traditsioone austav ja hooliv ühiskond. IRENi eesmärk on naiste senisest suurem aktiivsus poliitikas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga