Terroristid ründasid Eesti kaitseväelaste baasi Malis

Barkhane missiooni Prantsuse sõdurid sõjaväebaasis. FOTO: Niamey.r / AFP PHOTO / ludovic MARIN

Esmaspäeva õhtul ründasid enesetaputerroristid autosse paigutatud isevalmistatud lõhkekehaga sõjaväebaasi Malis Gao linnas. Baasis teenivad Eesti, Prantsuse ja Mali kaitseväelased ning lisaks Prantsuse ja Mali sõduritele sai haavata viis operatsioonil Barkhane teenivat Eesti kaitseväelast, edastati kaitseväe peastaabi pressiteates.

Rünnakus haavata saanud kaitseväelastele vigastused ei ole rasked ning neile anti koheselt esmaabi.

Gao sõjaväebaasis teenivad ligi viiskümmend kaitseväelast. Prantsuse armee juhitaval mässutõrjeoperatsioonil Barkhane on eestlaste ülesanne lisaks patrullimisele ka baasi julgeoleku tagamine ja kiirreageerimisülesannete täitmine.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav mässutõrjeoperatsioon Saheli piirkonnas. Selle eesmärk on toetada viie riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ning seeläbi tõkestada ka Euroopa-suunalist ebaseaduslikku immigratsiooni ja inimkaubandust.

Portaalid Defence News, GardaWorld ja uudisteagentuur AFP kirjutasid enne seda, et teadaolevalt ründasid terroristid autopommiga sõjaväebaasi pääslat, kus toimus plahvatus. 

“Rünnati Gaos asuva sõjaväebaasi Prantsuse poole sissepääsu,” ütles Prantsuse vägede pressiesindaja kolonel Frederic Barbry. Tema sõnul terroristid baasi territooriumile ei tunginud. Barbry sõnul ei ole kannatanute vigastused eluohtlikud.

Sündmuspaigast tehtud fotodelt on näha tihedat suitsusammast ning õhus tiirutavat kopterit. Ükski terroriorganisatsioon pole seni rünnaku eest vastutust võtnud.

Kuni augustini Malis teenib jalaväerühm Estpla-30, mis alustas oma teenistust Gao sõjaväebaasis käesoleva aasta aprillis. Augustis alustab Gaos teenistust jalaväerühm Estpla-32.

Malis Nigeri jõe äärses Gao linnas paikneva Eesti kontingendi peamine tegutsemisala on just linnakeskkond. Eestlaste ülesanneteks Malis on väekaitse ning ühised patrullid Prantsuse kaitseväe üksustega, kelle baasis ning koosseisus Eesti kontingent tegutseb.

Eesti on rahvusvahelistel operatsioonidel osalenud alates 1995. aastast. Hetkel osalevad Eesti kaitseväelased üheksal missioonil, suurima kontingendiga on Eesti esindatud Prantsusmaa juhitaval missioonil Barkhane Malis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga