Rahvastikuminister: peame vähendama kriisiaegse töötuse mõju laste sündimisele

Riina Solman loodab, et ükski laps ei jää vanemate ajutise töökoha kaotuse tõttu seekord sündimata ning perede otsused ei saa olema nii drastiliselt kui eelmise kriisi ajal. Foto: Ivan Makarov

Rahvastikuminister Riina Solmani sõnul on sündide arv tänavu olnud eelneva aastaga võrreldes mõnevõrra väiksem, sest 90-ndate väikesearvulised põlvkonnad moodustavad üha suurema osa noortest peredest. Ministri rõhutusel on seda olulisem vähendada koroonakriisist tingitud ebakindluse täiendavat negatiivset mõju laste sündimisele.

Siseministeeriumi rahvastiku toimingute osakonna andmetel registreeriti oktoobris Eesti perekonnaseisuasutustes 1044 sündi, neist 533 tütarlast ja 511 poisslast.

„Nägime eelmise kriisi ajal, et perede majandusliku turvatunde kadumisega vähenes peagi esimeste laste sündide arv. Rahva järelkasvu tagamiseks on oluline, et noored pered taas laste saamise osas ümber ei mõtleks. Seetõttu esitan novembri lõpus valitsusele perehüvitiste seaduse muudatused, mis aitavad koroonakriisis töötuks jäänud lapsevanemal säilitada korralik vanemahüvitis. Loodan, et ükski laps ei jää vanemate ajutise töökoha kaotuse tõttu seekord sündimata ning perede otsused ei saa olema nii drastiliselt kui eelmise kriisi ajal,“ rääkis Solman.

Rahvastikuministri eelnõu kohaselt ei võeta järgneval kolmel aastal vanemahüvitise aluseks oleva keskmise palga määramisel arvesse perioodi, mil vanem on olnud registreeritud töötu.

Peame õppust võtma ning seekord oma inimesi raskel ajal paremini hoidma ja toetama, sest inimesed on tänapäeval riigi kõige väärtuslikum vara.

Solman rääkis, et eelmist kriisi tuleb vaadata kui õppetundi muuski osas. „Eelmises kriisis kaotasime rahvastikku ka väljarände tõttu. Tuhanded noored pereloomeeas inimesed liikusid riikidesse, kus olid paremad elutingimused. Peame õppust võtma ning seekord oma inimesi raskel ajal paremini hoidma ja toetama, sest inimesed on tänapäeval riigi kõige väärtuslikum vara.“

Oktoobris registreeriti kaksikuid 18 paari, neist kuus paari poisse, kuus paari tüdrukuid ja kuus segapaari. Tallinnas registreeriti 370 sündi, Harjumaal 167, Hiiumaal 4, Ida-Virumaal 66, Jõgevamaal 16, Järvamaal 19, Läänemaal 16, Lääne-Virumaal 29, Põlvamaal 15, Pärnumaal 59, Raplamaal 28, Saaremaal 28, Tartumaal 150, Valgamaal 17, Viljandimaal 31 ja Võrumaal 29 lapse sünd.

Oktoobris olid populaarsemad eesnimed tüdrukutele Rosanna (11), Emma, Maria, Saara, Viktoria (6), Alisa, Anna, Isabella, Lenna, Mia, Milana, Saskia, Sofia ja Vasilisa (5). Poistele pandi enim nimeks Jakob (12), Robin (8), Aleksander, Artur ja Oliver (7).

Eelmisel kuul sõlmiti 491 abielu, neist 54 notarite ja 26 vaimulike poolt. Lahutati 234 abielu, neist 43 notarite poolt. Oktoobris registreeriti 1269 surma.

„Rõõm on näha, et koroonakevade keeruliste olude kiuste hakkab abielude sõlmimise arv eelmise aasta numbritele järele jõudma. Samas on kahe aasta võrdluses näha abielu lahutuste vähenemist. Lahutuste arv langes ka eelmisel aastal võrreldes üle-eelmise aastaga. Saan ainult loota, et see on märk sellest, et abielus paarid on valmis suhtekriisidesse sattudes nende ületamiseks rohkem pingutama,“ nentis Solman.

Uus nimi anti 140 inimesele, neist eesnimi 27, perekonnanimi 95 ning ees- ja perekonnanimi 18 inimesele. Nimevahetajate hulgas oli 97 naist ja 43 meest.
Eelmisel aastal samal ajal registreeriti 1155sündi, 1265 surma, 395 abielu, 254 abielulahutust ja 129 inimesele anti uus nimi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga