Rahvastikuministri ametkond analüüsib perenõustamise kättesaadavust piirkonniti

Rahvastikuminister Riina Solman plaanib esitada valitsusele heakskiitmiseks ettepaneku lastega perede nõustamise süsteemseks rahastamiseks kriisi ajal ja selle järgsel perioodil. Foto: Eesti Uudised

Sel nädalal saadab rahvastikuministri ametkond välja küsimustikud, mille põhjal analüüsitakse perenõustamise ja pereteraapia kättesaadavust Eesti eri piirkondades ja prognoositakse koroonakriisi järgselt teenuse vajaduse suurust.

Rahvastikuminister Riina Solman ütles analüüsi olulisust ja vajadust kommenteerides, et koroonakriis ja sellest tulenev majanduslik kahju pingestas muu hulgas ka paljusid peresuhteid, mistõttu kasvab vajadus kriisijärgsel ajal ja uue võimaliku kriisi eelstaadiumis kättesaadavama nõustamisteenuse järele.

„Teame, et perenõustamisteenusest jäävad tänasel päeval kõrvale mitmed pered, kes seda teenust tegelikult vajaksid, kuid ei saa seda endale majanduslikel põhjustel lubada või kelle elukohale mõistlikul kaugusel puudub vastava teenuse pakkuja. Selleks, et saaksime arvestada teenuse vajaduse planeerimisel konkreetsete abivajajatega, viime läbi küsitluse teenuse pakkujate ja teenusele suunajate seas,“ selgitas Solman.

„Küsimustikule ootame vastuseid pereterapeutidelt 17. augustiks ja perearstidelt ning lastekaitse spetsialistidelt 21. augustiks. Seejärel analüüsib minu ametkond meile antud sisendit ning koostab selle pinnalt prognoosi kriisijärgsel perioodil abivajajate arvu osas. Näeme vajadust kriisijärgsel perioodil pooleteise aasta jooksul perenõustamisteenuse ja pereteraapia kättesaadavuse tõstmiseks,“ lisas minister.

Rahvastikuministri ettepaneku eesmärk on tagada lastega peredele vaimse tervise spetsialisti abi kättesaadavus praegusel keerulisel ajal, et maandada tekkinud pingeid, toetada turvalisi peresuhteid, ennetada ebaturvaliste suhtemustrite tekkimist ning vaimse ja füüsilise tervise riske.

Küsimustikud on juba kätte saanud pereterapeudid ning saadetakse sel nädalal välja ka kohalike omavalitsuste lastekaitsespetsialistidele ja perearstidele. Perenõustamisteenusele suunavad peresid omavalitsuste lastekaitsetöötajad ning perearstid. Perenõustamine kui pere- või paariteraapia suunab probleemidele süsteemselt lahendust leidma. Pereteraapia keskendub pereliikmete omavahelistele suhetele ning peresiseste kriisidega toimetulekule.

Rahvastikuminister plaanib esitada valitsusele heakskiitmiseks ettepaneku lastega perede nõustamise süsteemseks rahastamiseks kriisi ajal ja selle järgsel perioodil. Nõustamistega soovitakse alustada 2020. aasta sügisel pooleteise aasta jooksul. Nõustajateks oleks pereterapeudid, kellel on vastav kvalifikatsioon – vähemalt magistrikraad või sellega võrdsustatud haridus, lisaks pereteraapia alane väljaõpe ja töökogemus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga