Isamaa Eestseisus: lasteaiad ja põhikoolid peavad täielikult minema üle eestikeelsele õppele

Pilt venekeelsest Tapa koolist. Foto: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Isamaa Eestseisus otsustas, et kirjutab valimisprogrammi ühe põhipunktina eesmärgi viia lasteaedade ja põhikooli haridus täielikult eestikeelsele õppele. Erakonna arvates peab üleminek eestikeelsele õppele toimuma samm-sammult aga kindlate tähtaegadega ning riik peab selleks leidma kõik nõutavad vahendid.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles selle otsuse kommentaariks: “Praegune olukord, kus me oleme maksumaksja raha eest üles kasvatanud Eestis uue venekeelse põlvkonna, kes ei valda piisavalt eesti keelt, on nende inimeste võimaluste piiramine ja inimõiguste rikkumine. See on ka oht Eesti riigi julgeolekule, majanduslikult koormav ja eesti kultuuri levikut pidurdav. Seega ei ole äraootav passimine ja minnalaskmispoliitika aktsepteeritav variant.”

Eestis tuleb igal aastal tööjõuturule hinnanguliselt üle 3000 Eestis sündinud ja üles kasvanud eesti keelt ebapiisavalt oskava ning lõimumata elanikku, kellest paljud on Eesti kodanikud. Seetõttu on vajalik võimalikult kiire ja tõhus haridussüsteemi keeleline ümberkorraldamine.

Isamaa Eestseisus leidis, et tuleb paika panna täpne ajakava, mille jooksul suudab riik minna üle täielikule eestikeelsele õppele ja seda kõikjal Eestis.

Erakonna peasekretär Priit Sibul leiab, et venekeelse enamusega Lasnamäel ja Ida-Virumaal ei saa lahenduseks olla ka liikumise Eesti 200 pakutud ühtsuskooli idee, sest see vaid tugevdab vene keele positsiooni. Kakskeelne nö ühtsuskool tähendaks sisuliselt seda, et piirkonna koolid muutuksid venekeelseteks. Eestikeelset õpet soovivad lapsevanemad saadaksid oma lapsed Narvast hoopis mujale õppima.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga