Toomkooli direktor Egle Viilma liitus Isamaaga

Tunne Kelam, Urmas Viilma ja Egle Viilma. Foto: Mari-Ann Kelam

Eesti vanima kooli, 705. aastase ajalooga Tallinna Toomkooli direktor Egle Viilma liitus Isamaa Erakonnaga.

Egle Viilma sõnul on liitumine Isamaaga talle naasmine oma koduerakonda, kellele ta on pikki aastaid õpetaja ja koolijuhi ameti kõrvalt isamaalisi väärtusi hinges kandes kaasa elanud. „Koolijuhina näen lähedalt väljakutseid, aga ka puudujääke meie haridussüsteemis ning soovin nüüd oma kogemuse baasil õlga alla panna ja vajalikesse suundadesse panustades kaasa aidata,“ ütles Egle Viilma.

Isamaa Tallinna piirkonna juhi Riina Solmani sõnul on Egle Viilma liitumine märgiline, arvestades nii Tallinna kui kogu Eesti ees seisvaid suuri väljakutseid haridussüsteemis. „Meil on väga hea meel kogemustega haridusjuhi liitumise üle Isamaa erakonnaga. Täielikult eestikeelsele haridusele üleminek, usundi või religiooniõpetuse sisuline puudumine kuni põhikoolini ja sealt edasi, mis on jätnud osale meie järelkasvust lüngad kultuuripärandi tundmisse ja väärtuskasvatusse on need teemad, mille käsitlemisel loodan erakonnaga liitunud Toomkooli direktori panusele,“ ütles Riina Solman.

„Eestikeelsele õppele üleminek on aastaid veninud, kuid nüüd on aeg see kindlalt lõpuni viia võimalikult õpilassõbralikul viisil. Arvestades, et koolides õpivad nii sõjapagulased kui vene kodukeelega lapsed, ei tohi neile tähelepanu pööramisel kannatada eestlastest õpilaste õpikvaliteet. Egle kogemused erineva taustaga õpilaste intergreerimisel õppekavasse ja Eesti ühiskonda on muljetavaldavad,“ lisas Solman.

Egle Viilma sõnul on Eesti eriskummaline riik – kuigi põhiseadus lubab igas koolis õpetada konfessionaalset usuõpetust, on see seaduse tasandil piiratud ainult erakoolidega ning munitsipaal- ja riigikoolides ei ole loodud mehhanisme isegi mittekonfessionaalse usundiõpetuse ehk religiooniõpetuse andmiseks. „Kõikjal Euroopas seistakse oma kodanike teadmiste eest, usuvabaduse eest õppeprotsessis vastavat haridust pakkudes. Eestis on siiani usuvabaduse riigipoolne teostamine tähendanud oma rahva harituseta jätmist. Religioonide tundmise alane haridus on üheks võtmeks inimeseks olemisele,“ ütles Egle Viilma.

Egle Viilma on pärjatud ajaloolise, 700 aasta vanuse Tallinna Toomkooli eestvedamise, kultuuripärandi taastamise ja edendamise eest aastal 2022. Tallinna teenetmärgiga.

Tallinna Toomkool on XIII sajandil asutatud ning XX sajandil keeruliste ajaloosündmuste mõjul tegevuse katkestanud Tallinna Toomkooli (Domschule zu Reval) kristliku kultuuripärandi edasikandja ja tegevuse jätkaja. Tallinna Toomkool on Eesti vanim tegutsev kool, mida on esmakordselt mainitud Taani kuninga Erik VI Menvedi poolt välja antud kooliprivileegi ürikus 3. jaanuaril 1319. aastal.

Kommentaarid artiklile “Toomkooli direktor Egle Viilma liitus Isamaaga

  • 26. juuni 2024 kell 20:43
    Permalink

    Peate oma uudistekanalit aktiivsemaks muutma. Kus on intervjuud? Kus on podcastid? Uudiseid võiks siin lehel igapäevaselt toimetada. Käige koolis, käige taludes, paljulapseliste perede juures, tehke haaravat sisu. Teie hääl ja maailmavaade kanduks kaugemale.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga