Urmas Reinsalu sõnul on esmatähtis, et Valgevene võimud lõpetaksid rahumeelsete meeleavaldajate vastu suunatud vägivalla, vabastaksid poliitvangid ning peaksid oma kodanikega dialoogi. Foto: Eesti Uudised

Eesti kavatseb Valgevene küsimuse tõstatada ÜRO Julgeolekunõukogus. „Seoses poliitilise kriisiga Valgevenes ning võimaliku ohuga rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule taotleb Eesti viivitusteta Valgevene olukorra arutamist Julgeolekunõukogus,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu.

Julgeolekunõukogu üks ülesandeid on aidata ennetada konflikte ja vältida nende eskaleerumist. Eesti üks peamisi eesmärke Julgeolekunõukogu valitud liikmena on tagada rahvusvahelisest õigusest kinnipidamine ja hoida rängad inimõiguste rikkumised maailma avalikkuse tähelepanu all.

Välisminister Reinsalu sõnul on esmatähtis, et Valgevene võimud lõpetaksid rahumeelsete meeleavaldajate vastu suunatud vägivalla, vabastaksid poliitvangid ning peaksid oma kodanikega dialoogi, mille eesmärk on korraldada vabad ja ausad valimised.

“Homme arutab valitsus Eesti seisukohti EL-i erakorralisel ülemkogul Valgevene küsimuses. Nii Läti kui Leedu parlamendid kogunevad kriisistungile. Ma arvan, et mõistlik oleks ka Riigikogul koguneda erakorralisele istungile ning teha poliitiline avaldus, milles anda hinnang valimispettusele ning kutsuda üles poliitilisele dialoogile, et korraldada vabad valimised Valgevenes! Peame tegutsema viivituseta igal rindel,” vahendab Reinsalu sotsiaalmeedias.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga