Plaan kaotada nii kaplaniteenistus kui orkester kehastab kaitseväest seniste väärtuste ja traditsioonide väljajuurimist. Foto: Aare Lepaste

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem kinnitas 16. mail kaitseväe peastaabi saadetud pressiteates, et esitab kaitseministrile ettepaneku vähendada kaitseväes töötavate ligi 5000 teenistuja arvu 200 võrra. Osad valdkonnad, näiteks kaplaniteenistus ja kaitseväe orkester lõpetavad praegusel kujul tegevuse. Isamaa erakonna aseesimees, Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees ning põhiseaduskomisjoni liige Urmas Reinsalu leiab, et selliseid samme astudes rünnatakse Eesti riigikaitset selja tagant.

„Koalitsioon levitas valet, et kavatseb plaanitud kaitsekulusid kärpimise asemel hoopis suurendada. Nüüd hakkame nägema tegelikke tulemusi. Nagu meedias lugeda, kavatsetakse esmalt vallandada 200 kaitseväe teenistujat. Pole üllatav, et valitsejate suunis tähendab ideoloogiliselt esimesena just kaitseväe traditsioonide kallale minemist.

Nii vallandatakse kõik kaplanid, mis on otseses vastuolus riigi poolt usuvabaduse tagamise kohustusega ning juba 2002. aastal Kirikute Nõukogu ja valitsuse koostööprotokolliga. Kaplanid on toetanud läbi aastakümnete meie ajateenijaid ja tegevväelasi nii Eestis kui välismissioonidel,“ kirjutab Reinsalu sotsiaalmeedias.

„See on muidugi ideoloogiline otsus, sisuline mõte on ilmsesti kaitseväest seniste väärtuste ja vaimulike välja puhastamine. Seda traditsioonide väljajuurimist kehastab ka kaitseväe orkestri kaotamine,“ märgib Reinsalu, kes pani eelmisel teisipäeval Riigikogu kaitsekomisjonile ette, et komisjon ei toetaks kärpeid.

„Olin naiivne ega uskunud, et kaitsekomisjon mu ettepanekut ei toeta. Keskerakondlased ja reformierakondlased selles komisjonis hääletasid mu ettepaneku maha ja võtsid seega toimuva lammutamise eest täisvastutuse. Kuid see on alles algus. Kaitseminister kinnitas läinud esmaspäeval, et kaalub ajateenistuse mahu vähendamist ja ajateenistuse ümbernimetamist. Ma ei toeta meie kaitseväe lõhkumist ja seisan sellele vastu,“ rõhutab Reinsalu.

Avo Üpruse hinnangul algab kaplanite koondamisest rünnak kaitsetahte ja võimekuse vastu

EELK Diakoonia juht ja Isamaa Kristliku Ühenduse juhatuse esimees Avo Üprus kirjutab kaitseminister Kalle Laanetile saadetud kirjas, et on ikka uskunud, et Laanet ajab Eesti asja, et ta on aus ja pragmaatiline, aga siiski väärtuspõhine oma otsustes.

„Kaitseväe kaplanite koondamise kava paneb mind oma uskumusi kriitiliselt vaatama. See on lühinägelik, vaimset tervist kahjustav ning Eesti Kaitseväe alusväärtusi murendav tegevus. Juhin tähelepanu, et väärtuste murendamisest ja kaplanite koondamisest algab rünnak meie meeste ja naiste kaitsetahte ja võimekuse vastu. Reformierakond ja Keskerakond on kuulutanud mittevajalikeks ristiinimesed, kes on aastaid teeninud riiki ja rahvast, teinud suurepärast rahvusvahelist koostööd meie partneritega NATO-s ning hoidnud kriitilistes olukordades võitlejate ja ajateenijate tahet oma palvekätel, kes on olnud õlg õla kõrval missioonidel osalevate relvavendadega. See on häbiväärne, tänamatu ja vääritu samm. Sul on veel võimalik see samm tagasi kutsuda ja oma väärikus ja minu lugupidamine säilitada.“

EELK peapiiskop Urmas Viilma kirjutab ERR-i veebiväravas ilmunud arvamusloos hiljuti teatavaks saanud kavade kohta Kaitseväe orkestri ja tegevkaplanite koondamise kohta, et üks kaplan viib aastas läbi sadakond hingehoidlikku vestlust kaitseväelaste ja nende pereliikmetega. „Nõnda on ära hoitud mitmeid vaimseid kollapseid ja ennasthävitavaid või ka teistele ohtlikke tegusid.“

Kaitseväe plaanidesse suhtub kriitiliselt reformierakondlane Urmas Paet

“See ei saa olla ei mõeldav ega tehtav, et aastal 2021 minnakse sümbolite kallale ja neid kaotama. Sümbolite kallale ei mindud ka palju keerulisematel aegadel. Kaitseväe orkestri tegevuse on seni lõpetanud ainult Nõukogude okupatsioon.

Kindlasti on Eesti riigis aastal 2021 olemas lahendus, mis ei lõpeta ligi 103 aastat tegutsenud Kaitseväe orkestri tegevust ega likvideeri kaplaniteenistust, mis koosneb kümnes kaplanist. Tuleb end kokku võtta ja see teistsugune lahendus leida. Riigieelarvet tuleb lõppude lõpuks käsitleda tervikuna,“ kirjutab reformierakondlasest europarlamendi saadik Urmas Paet sotsiaalmeeedias.

Muu hulgas viitab Paet ka Eesti kaitseväe kodulehel olevale tsitaadile – “Sõjavägi ilma relvadeta on jõuetu, sõjavägi ilma puhkpillimuusikata on hingetu”. – Hannes Walter, 2000

Kaitseväe juhataja esitab kaitseministrile ettepanekud kärbete kohta juuni algul.

Kommentaarid artiklile “Reinsalu: Eesti riigikatset rünnatakse selja tagant

 • 19. mai 2021 kell 06:42
  Permalink

  Olen tänulik, et võin elada rahuajal ja et minu seljatagust valvatakse. See, et meil on usuvabadus ja rahulik ülesehitustöö, pole iseenesest mõistetav. Me vajame kõiki vapraid mehi. Me vajame kaitseväes kaplaneid ja tagalas eestpalvetööd. Rahvas, kes ei õpi ajaloost, on määratud seda kordama. Kui heita pilk naaberrahvastele ja meie ajalukku, siis tuleb möönda, et Eestimaa vabadus on kaotatud mitmel korral. Iisraeli ajaloost on teada, et kui Abram läks lahku oma vennapojast Lotist (nende varandus oli liiga suur koos elamiseks), siis ütles ta- lähed sina vasemale, lähen mina paremale poole või vastupidi. Lott valis minna hommikumaa poole kuna Abram jäi Kaananimaa linnadesse. Aga Soodoma mehed olid väga pahad ja patused Jumala ees. Nende halbade naabrite pärast sattus Lott vangi ja Abram koos oma liitlastega pidi tema päästma. Abram, kelle nimi muudeti hiljem Abrahamiks (lepingusse astumise pärast Jehovaga),
  lõi viite kuningat ja päästis oma vennapoja Loti elu. Jumal lubas temast teha suure ja võimsa rahva- MA õnnistan neid, kes sind õnnistavad ja panen vande alla need, kes sind neavad ja sinu nimel õnnistavad endid kõik suguvõsad maa peal…Olgu õnnistatud Aabram kõrgeima Jumala, taeva ja maa Looja poolt! Olgu kiidetud kõige kõrgem Jumal, kes Abrami vaenlased ta kätte andis!
  Eestlastel on tarvis mõista, et riigikaitse vajab tervete ja moraalsete perekondade tuge. Tuleb valida õige pool. Mina isiklikult seisan juutide kõrval ja moraali poolt, sest kui Jumal muiste hävitas Soodoma ja Comorra linnad homoseksuaalsete ja vägivaldsete eluviiside tõttu ( ta lasi taevast sadada tuld ja väävlit ja hävitas 5 linna k. a. Adma ja Seboimi), siis miks võime arvata, et Jumal ennast muutnud on?
  On lubamatu, et meie koolides pole usuõpetust. Ch. Darwin, kes oli uskliku pastori poeg, kahetses surivoodil oma elutööd ja palus- põletage mu paberid! Inimese viimane soov jäi täitmata, sest keegi oli juba LIIKIDE TEKKIMINE paberid trükki andnud. Miks on inimesel koed? Sest emaihus on Jumal meid kudunud (mitte heegeldanud). Miks on inimkehas samad elemendid (Fe, Mg jm), mis maapõueski (erinev on vaid füüsikaline struktuur) ??? Lihtsam on uskuda loomisõpetust kui evolutsiooni (millel pole mitte ühtegi vettpidavat tõendit) ja neid on rohkem, kes usuvad loomist. Piibel on tõlgitud 2400 keelde. Lugege seda! Piibel on väga aus raamat, et mitte ütelda raamatute raamat.

  Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga