Kahtlustuse kuriteos said Korb, Kracht, Hillar Teder ja Keskerakond

Taavi Pern FOTO: Mihkel Maripuu/Eesti Meedia

Juhtiv riigiprokurör Taavi Pern ütles teisipäeval pressikonverentsil, et Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb, rahandusministri nõunik Kersti Kracht, suurettevõtja Hillar Teder ja Keskerakond said kahtlustuse korruptsioonikuritegudes seoses Porto Franco kinnisvaraarendusega.

Perni sõnul on seni esitatud esialgsed kahtlustused kokku viiele inimesele ja uurimine näitab, millises ulatuses need paika peavad. “Lõpliku otsuse teeb muidugi kohus,” ütles ta.

Perni sõnul leppis Hillar Teder kahtlustuse kohaselt Kersti Krachtiga kokku, et too aitab rahandusministri nõunikuna kaasa soodsa otsuse langetamisel Porto Francole suure laenu saamisel. “Hillar Tederile ja Kersti Krachtile on esitatud kahtlustus ka rahapesu kokkuleppes, et varjata viimasele altkäemaksu andmist ning Krachtile kahtlustuse ka mõjuvõimuga kauplemises. Mõjuvõimuga kauplemise osas on kahtlustuse saaanud ka Keskerakond,” selgitas ta.

Altkäemaksu üleandmine jäi toimumata kuivõrd Hillar Tederi ning Kersti Krachti pidasid kaitsepolitseiameti töötajad kinni.

Pern märkis, et kahtlustuse järgi leppsid Teder ja Korb kokku, et Teder annetab Keskerakonnale enne kohalikke valimisi kuni miljon eurot vastutasuks Porto Franco arenduse kasuks, et rajada väljasõidutee Tallinna linna maadele. Kahtlustuse mõjuvõimuga kauplemises on juriidilise isikuna saanud ka Keskerakond.

Perni sõnul on kahtlustuses kirjeldatud sündmustikku, mis on alanud eelmise aasta kevadel.

Teisipäeval viiakse läbi menetlustoiminguid mitmes kahtlustuse saanutega seotud asukohas.

Pern selgitas, et kui prokuratuurile saab teatavaks info, mis viitab sellele, et endale soodsaid otsuseid võib olla võimalik poliitikaga seotud inimestelt osta, on kohustus info kontrollimiseks alustada kriminaalmenetlust. “Möödunud aasta jaanuari keskpaigast kuni praeguseni kogutud tõendid viitavadki erinevatele kuritegudele, mille alusel alustati täna kuriteokahtlusega inimeste suhtes avalike menetlustoimingute läbiviimist,” ütles ta.

Kaitsepolitseiameti büroojuht Harrys Puusepp selgitas, et kaitsepolitsei menetleb seda asja sellepärast, riik on andnud uurimisõigused neile, et ennetada ja tõkestada võimalikku ohtu riigi julgeolekule. “Kas on olnud ohtu riigi julgeolekule, on praegu selgitamisel,” tõdes ta.

Puusepp toonitas, et avaliku võimu esindajatest on kahtlustatavad vaid Korb ja Kracht.

Perni sõnul on hetkel kinni peetud neli inimest. “Kas taotleme kellegi vahistamist, otsustame pärast menetlustoimingute lõpetamist,” ütles ta.

Pern märkis, et lisaks eelmainitutele on kahtlustuse saanud kaks ettevõtjat, kellest üks neist aitas kaasa altkäemaksu võtmisele ja andmisele ning teine oli seotud mõjuvõimuga kauplemisega.

Teisipäeva pärastlõunal toimus ettevõtetele laenu ja käendusi pakkuvas sihtasutuses KredEx läbiotsimine seoses Porto Franco kinnisvararandusega, millega tegeleb kaitsepolitsei.

Mullu juulis arutas KredExi nõukogu Porto Francole 39,4 miljoni euro suuruse laenu andmist ning valitsus kiitis laenu andmise heaks eelmise aasta 3. septembril.

Porto Franco suuromaniku Rauno Tederi ettevõtjast isa Hillar Teder annetas mullu juulis Keskerakonnale 30 000 eurot ja mullu septembris 30 000 eurot ning mullu neljandas kvartalis veel 60 000 eurot.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga