Põlva raudteejaamas avati küüditatute mälestusmärk

Memento Põlvamaa ühenduse eestvõttel ning Põlva valla ja eraannetajate toel avati täna, juuniküüditamise aastapäeval, Põlva raudteejaamas küüditamisohvrite mälestusmärk, mille autor on skulptor Jaak Soans.

Mälestusmärgi alumine osa on valmistatud graniidist ja koosneb kahest plokist, millest alumise keskel asetseb ahastust ja õudu peegeldav pronkskujund. Kahel pool seda on mõlema suurküüditamise aastaarvud 1941 ja 1949. Graniidi ülemisse plokki on raiutud sõnad: Põlvamaa küüditatutele.

Mälestusmärgi ülemise osa aga moodustab kolmest loomavagunist koosnev pronksist kujund, mis sümboliseerib Nõukogude Liidu repressiivorganite hammasrataste vahele jäänud süütute inimeste teekonda teadmatusse. Ühtlasi sümboliseerivad nimetatud loomavagunid skulptori sõnul kolme Balti riiki, keda tabas aastatel 1941-1949 sarnane saatus.

Isamaa erakonna nimel asetasid pärja vastavatud mälestusmärgi juurde Ulla Preeden, Priit Sibul ja Arne Tilk. Mälestusmärgi pühitses EELK Põlva Püha Neitsi Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga