100 aastat tagasi võttis Asutav Kogu vastu esimese Eesti põhiseaduse

Asutav Kogu Estonia rõdul. Foto: Vennad Parikased

Täna täitub 100 aastat Eesti Vabariigi esimese põhiseaduse vastuvõtmisest. Asutav Kogu võttis põhiseaduse vastu 15. juunil 1920 ja see jõustus sama aasta 21. detsembril.

Põhiseadus on ühtaegu meie riikluse tüvitekst ja ühiskonna peamisi väärtusi koondav alusdokument, millel on kindel roll inimeste igapäevaelus. Me ei mõtle sellele kuigi tihti, ent tegelikult on just põhiseaduses sätestatud põhiõigused, vabadused ja kohustused need, mis annavad raami meie elu kujundavatele tähtsatele tegemistele ja ettevõtmistele – õpingutele ja tööelule, igaühe eneseteostusele, aga ka suhetele kaaskodanike ja lähedastega.

Põhiseaduse üle aegade ja ka üle inimese elukaare ulatuv mõju väärib laialdast ja esinduslikku meelespidamist. Seetõttu tähistab justiitsministeerium 2020. aastat põhiseaduse aastana, et tutvustada ühiskonnale tavapärasest põhjalikumalt ja mitmekülgsemalt inimeste põhiõigusi. Erilist tähelepanu pöörab ministeerium inimeste õiguste ja kohustuste tasakaalu selgitamisele ning iseäranis noorte teavitamisele põhiseaduse rollist.

Põhiseaduse sajanda aastapäeva puhul toimub pidulik istung

Riigikogu põhiseaduskomisjon peab täna Eesti Vabariigi põhiseaduse sajanda aastapäeva puhul piduliku istungi teemal „Rahvas kõrgeima riigivõimu kandjana“. Pidulik istung algab kell 11.15 ja seda on võimalik jälgida veebiülekandes.

Istungil võtavad sõna president Kersti Kaljulaid, Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja peaminister Jüri Ratas. Ettekannetega esinevad Riigikogu liige ajaloolane Jaak Valge ja Põhiseaduse Assamblee ekspertkomisjoni juht Jüri Raidla. Šveitsi kogemust jagab istungil osalejatega ajakirjanik Dario Cavegn. Taasiseseisvunud Eesti põhiseaduse sündi meenutavad Põhiseaduse Assamblee liikmed Tunne Kelam ja Ignar Fjuk.

Tervituseks saavad sõna justiitsminister Raivo Aeg, õiguskantsler Ülle Madise, riigi peaprokurör Andres Parmas ning Riigikogu fraktsioonide esindajad. Istungit juhib põhiseaduskomisjoni esimees Paul Puustusmaa.

Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga