Maaomanikud saavad tutvuda ajakohastatud maa-andmetega

Maa-amet uuendas kõlvikute andmeid ligi 55 000 maatulundusmaal. Foto: Aare Lepaste

Maa-amet ajakohastas tänavu kevadel maakatastris maatükkide loodusliku seisundi ehk kõlvikute andmeid. Tegemist on igal aastal toimuva andmete uuendamisega, mis mõjutab eelkõige maatulundusmaa omanikke, sest kõlvikutest sõltub maamaksu suurus.

Maatüki loodusliku seisundi ehk kõlviku (nt haritav maa, looduslik rohumaa, metsamaa, õuemaa või muu maa (nt märgala, teed) andmed on olulised eelkõige maatulundusmaal, kuna nendest sõltub maamaksu suurus. Maamaks arvutatakse 1. jaanuari andmete alusel. Tänavuse muudatused kajastuvad järgmise aasta maamaksuteatises. Omanikel on aega andmeid kontrollida novembri lõpuni.

Enim on muudatusi Ida-Eestis

Kõige rohkem on maatulundusmaal kõlvikute andmete muudatusi Ida-Eestis. Jõgeva maakonnas (eelkõige Mustvee, Põltsamaa ja Jõgeva vallas), Järva maakonnas (eelkõige Järva vallas), Ida-Viru maakonnas (eelkõige Alutaguse vallas), Lääne-Viru maakonnas (eelkõige Väike-Maarja ja Vinni vallas), Põlva maakonnas (Kanepi ja Põlva vallas), Tartu maakonnas (Tartu ja Elva vallas), Valga maakonnas (Otepää ja Tõrva vallas), Viljandi maakonnas Viljandi vallas ja Võru maakonnas (Rõuge, Võru ja Setomaa vallas).

PRIA toetuste taotlemisel on olulised nii maatüki piiriandmed kui ka kõlvikud

PRIA toetuste taotlemisel on olulised maatüki piiriandmed, toetust on õige taotleda maale, mida inimene omab või kasutab seaduslikult. Samas kui juba toetuste taotlemiseks on aeg võetud, siis saab arvutis paar klikiga tutvuda ka oma maatüki kõlvikuandmetega. Nii võibki selguda, et toetuskõlbulik ala on suurenenud või vähenenud. Näiteks kui põlluäär on võsast puhastatud, suurendab see reeglina haritava maa pindala. Metsa istutamisel või looduslikul peale kasvamisel võib aga toetuseks sobilik maa hoopis väheneda.

Maaomanikelt saadud info alusel muudab Maa-amet kaardiandmeid ainult siis kui ka aeropilt seda toetab. Maaomaniku info on abiks aeropildi dešifreerimisel keerulisemates olukordades näiteks energiavõsa või istanduste puhul.

Kõlviku andmeid saab vaadata internetiaadressil www.maaamet.ee/kolvikute-pindala

Küsimuste tekkimisel korral saab pöörduda: kataster@maaamet.ee või infotelefon 6750 810.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga