Kriisistatistika: aprillis pidurdus ettevõtete kasv kõigil tegevusaladel

Koroonakriis haavas valusalt. Majutuse, toitlustuse, kunsti, meelelahutuse ja vaba aja tegevusala ettevõtted deklareerisid möödunud aasta aprilliga võrreldes märgatavalt madalama käibe. Foto: Aare Lepaste

Statistikaamet uuendas 26. mail ettevõtete kiirstatistika andmeid, millest selgub, et ettevõtete käive vähenes märgatavalt, kuid tööjõukuludes suuri muutusi veel märgata ei olnud.

Statistikaameti juhtivanalüütik Märt Leesment kinnitab, et kui märtsi andmete pealt oli veel vara järeldusi teha, siis aprilli andmed näitavad juba selgemalt, mida koroonakriis koos eriolukorraga on kaasa toonud.

„Ükski tegevusala ei suutnud kasvada ja ettevõtete deklareeritud käive vähenes võrreldes möödunud aasta aprilliga tervikuna viiendiku võrra. Suurimad kaotajad olid tegevusalad, kus tuluteenimine oli piirangute tõttu otseselt takistatud. Nii majutuse ja toitlustuse, kui ka kunsti, meelelahutuse ja vaba aja tegevusala ettevõtted deklareerisid möödunud aasta aprilliga võrreldes kolmveerandi võrra madalama käibe,“ selgitab Märt Leesment.

Tööjõukuludes nii suurt langust ei olnud ja sellel on mitu põhjust. Esiteks väljendavad aprillis tehtud väljamaksed tasu märtsis tehtud töö eest. Teiseks ei ole muutused tööjõu mahus ja sellega seotud kuludes üldjuhul niivõrd kõikuvad kui käibes. Võib ka eeldada, et ka raskel ajal üritatakse tööjõudu siiski hoida ja väärtustada, lootuses, et pärast piiranguid ootab ees mõningane taastumine.

Ettevõtete kiirstatistika interaktiivsetel joonistel antakse käibedeklaratsiooni (KMD) andmete põhjal ülevaade ettevõtluse olukorrast. Hõlmatud on käibemaksukohustuslikud äriühingud ja FIE-d, kes on esitanud käibedeklaratsiooni. Andmed on toodud kolme ajaperioodi kohta. Kõige pikemad aegread on alates 2005. aastast, mis hõlmavad ka eelmist majanduskriisi. Lühemad aegread näitavad muutusi alates 2017. aastast. Kõige detailsemalt esitatakse 2020. aasta muutused, et hinnata alanud majanduskriisi mõju.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga