Urmas Reinsalu: Kallase valitsuse neli suurt valet

Urmas Reinsalu sõnul vastutavad valitsuse liikmed selle eest, mida praeguses rahvusvahelises julgeolekukriisis kokku keedavad ja kuidas usaldust riigikaitse vastu õõnestavad. Foto: Mihkel Maripuu/Eesti Meedia

Isamaa erakonna aseesimees, Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Urmas Reinsalu on sügavalt häiritud valitsuse riigikaitset lõhkuvatest aktsioonidest ning toob esile Kaja Kallase valitsuse neli suurt valet.

Kui alguses väideti, et riigikaitsele planeeritud raha ei kärbita, vaid hoopis suurendatakse, siis nüüd on selge, et see on vale. Kaitseministeeriumi kantsler tunnistab, et peab kümneaastase kava rahastust kokku tõmbama mitusada miljonit eurot.

Vale on ka see, et kaitseinvesteeringute programmi kaetakse miinisadama müügist saadavate vahenditega. Tegelikkuses pole miinisadama kohta tehtud mingit otsust ja uue merebaasi loomine maksab samas suurusjärgus kui vana baasi müük. Kaitseministeeriumi kantsler tunnistab ausalt, et kaitseväe kinnisvara müüki tuleb käsitleda kui lisakärbet.

Kuigi on väidetud, et ühtegi otsust pole kärpimise kohta tehtud, on seegi vale, sest juba järgmisest aastast nõutakse riigikaitse kärbet.

Vale on ka see, et teemakohased ennepanekud tehakse alles 4. juuniks ja sellele järgneb kaitseministri otsus. Ometi anti otsustest kaitseväe orkestri ja kaplanaadi sulgemise kohta teada juba eelmisel nädalal.

Ees ootab veel lubatult kahesaja teenistuja vallandamine ja õppuste mahu vähendamine.
Lisaks kavatsetakse ajateenijate arvu vähendamist ja ajateenistuse mõiste muutmist.
See ei ole nali. Valitsuse liikmed vastutavad selle eest, mida praeguses rahvusvahelises julgeolekukriisis kokku keedavad ja usaldust riigikaitse vastu õõnestavad.

Selles segaduses on sümptomaatiline, et valega püütakse varjata valet. Arvan, et opositsioon peab esitama nõudmise valitsusele lõpetada riigikaitse lõhkumine. Kui riigikaitset lõhkuvaid aktsioone ja vassimist ei lõpetata, tuleb alustada umbusalduse menetlust. Riigikaitse pole mänguasi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga