Pariisi politsei lööb lahingut tuhandete meeleavaldajatega

Meeleavaldajad lamavad Prantsusmaa lipuga kaetult Champs Elysee avenüül. Photo by Lucas BARIOULET / AFP)

Pariisi politsei tõrjus laupäeval pisargaasiga meeleavaldajaid, kes üritasid pääseda presidendipalee juurde, ja tõkestas nende tee kilpidega. Pisargaasi pilvest kostusid hüüded: “Macron, astu tagasi!”

Protestijad kogunesid juba hommikul Triumfikaare juurde ja võtsid suuna mööda Champs-Élysées’d presidendipalee poole. Élysée palee juures peatas neid politseiahelik.

Väiksem rühm meeleavaldajaid üritas kõrvaltänavatele põigates politseitõketest mööda hiilida, kuid korravalvurid lasid käiku pisargaasi.

Pisagaasipilvest kostsid hüüded “Macron, astu tagasi!”

Meeleavaldus on olnud valdavalt rahulik, eelmise nädala protestidele iseloomulikku rüüstamist ega autode süütamist märgata ei ole.

Rahvahulk on kogunenud ka Bastille’ väljakule.

Meeleavaldajaid on Prantsusmaal üle 30 000

“Kollavestide” valitsusvastastest meeleavaldustest võtab laupäeval üle Prantsusmaa osa umbes 31 000 inimest, ütles siseminister Laurent Nuñez ja lisas, et kinni on peetud 700 inimest.

“Üle riigi, sealhulgas Pariisis oleme pidanud kinni üle 700 inimese. Liikumisest võtab kogu riigis osa 31 000 inimest, neist 8000 Pariisis,” ütles minister telekanalis France 2.

Peaminister Édouard Philippe ütles, et politsei on erakorralisi julgeolekumeetmeid rakendades kinni pidanud 481 inimest. Kinnipeetute hulgas on maskide, haamrite, kadade, kivide ja muude relvana kasutatavate esemete omanikud.

Vaatamisväärsused, poed ja restoranid on suletud

Champs-Élysées’ poed ja restoranid on suletud, vägivalla hirmus on laupäeval kinni ka muuseumid ja muud vaatamisväärsused nagu Eiffeli torn, Triumfikaar, Louvre ja Orsay muuseum ning mitmed kesklinna metroojaamad.

Ära jäävad jalgpallimatšid ja kontserdid.

Politsei konfiskeeris laupäevaste meeleavalduste eel ka ajakirjanikelt gaasimaske ja kaitseprille ning püüdis takistada “kollaveste” teistest linnadest Pariisi sõitmast, et hoida ära eelmise nädala rahutuste krodumine.

Normandiast Pariisi sõitnud protestijad rääkisid uudisteagentuurile Associated Press, et nägid mitmes raudteejaamas, kuidas kollaste vestidega inimesi rongi peale ei lastud.

Ka Lõuna-Prantsusmaalt Toulouse’ist Pariisi sõitjad teatasid samasugustest takistustest.

Politsei pressiesindaja ütles, et raudteejaamade politseinikud said korralduse kõiki reisijad kontrollida ja saata tagasi kõik need, kel on kaasas midagi, millega võib teha viga inimestele või varale.

Kolmel Associated Pressi ajakirjanikul võeti Pariisis ära gaasimaskid ja kaitseprillid, ehkki neil oli pressikaart ette näidata. Maske ja prille on vaja, et raporteerida sündmuspaigalt ka juhul, kui politsei laseb käiku pisargaasi.

Meeleavaldused said alguse 17. novembri autojuhtide protestist kütuse hinnatõusu vastu, kuid on kasvanud üle president Emmanuel Macroni poliitika vastaseks liikumiseks.

Laupäeval toimuvad koordineeritud kollavestide meeleavaldused üle kogu Prantsusmaa, meelt avaldatakse ka paljudel maanteedel, nii et liiklus on tõsiselt häiritud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga