Merkeli lähedane liitlane sai uueks CDU juhiks

CDU uus juht Annegret Kramp-Karrenbauer on ametist lahkuva Angela Merkeli lähedane võitluskaaslane. AP Photo/Michael Sohn

Saksa juhtiv paremtsentristlik Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) valis reedel oma uueks esimeheks  liidukantsler Angela Merkeli lähedase liitlase Annegret Kramp-Karrenbaueri, kelle hüüdnimi on AKK.

Praegune erakonna peasekretär edestas tasavägises konkurentsis Merkeli kauaaegset rivaali Friedrich Merzi, kogudes parteikongressil 51,7 protsenti delegaatide häältest.

Kramp-Karrenbaueri poolt andis teises valimisvoorus oma hääle 517 ja Merzi poolt 482 delegaati.

Esimeses voorus kogus Kramp-Karrenbauer 450, Merz 392 ja Jens Spahn 157 häält.

Merz õnnitles Kramp-Karrenbauerit ja ärgitas delegaate teda toetama.

Kaheksateist aastat erakonda juhtinud Merkel meenutas kongressil peetud kõnes 2000. aastat, kui ta tõsises kriisis CDU juhiks valiti. “Me säilitasime külma närvi ja näitasime (jaluletõusmisega) kõigile.”

“Täna on meie CDU teistsugune kui 2000. aastal ja see on hea,” sõnas Merkel ja kannustas parteid tulevikku vaatama.

“Ma soovin, et me ei unustaks raskel ajal oma kristlikke ja demokraatlikke seisukohti,” rõhutas ta.

Kõnes viitas Merkel populismi kasvule maailmas, Lääne väärtuste murenemisele ja tema kaitstud maailmakorra ohustatusele.

“Olgu see mitmepoolsuse hülgamine, natsionalismi tagasitulek, rahvusvahelise koostöö vähenemine, sobingute sõlmimine või kaubandussõjaga ähvardamine… hübriidsõda, ühiskondade destabiliseerimine libauudistega või Euroopa Liidu tulevik – kristlikke demokraatidena peame neile väljakutsetele vastu seisma ja näitama mida me suudame,” rääkis ta.

56-aastast Angela Kramp-Karrenbauerit, tuntud ka kui AKK, peetakse Merkelile sarnaseks nii poliitikalt kui ka hoiakutelt.

Merz esindab erakonna konservatiivsemat suunda ning teda toetas endine rahandusminister ja praegune parlamendispiiker Wolfgang Schäuble.

AKK on veendunud katoliiklane, mis ilmneb ka tema seisukohavõttudest homoliidu ja abordi teemal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga