Uuring: Eesti kogumispensioni reaaltootlus on alates loomise hetkest olnud negatiivne

Investoriõiguste ühenduse Better Finance´i analüüs näitab, et Eesti teise samba pensionifondide reaaltootlus on olnud negatiivne.

Investoriõiguste ühendus Better Finance analüüsis peaaegu kõikide Euroopa Liidu riikide teise ja kolmanda pensionisamba fondide reaaltootlust. Analüüsist selgub, et inflatsiooni ja tasude järgne tootlus oli 2018. aastal sügavas miinuses. Eestise teise samba fondide reaaltootlus oli -5,79% ja kolmanda samba tootlus lausa -9,8%. Sügavas miinuses oli ka Leedu, Läti, Bulgaaria ja Hispaania pensionifondid.

Pensionifondide tootlust ei tohiks vaadata ainult ühe aasta lõikes, kuid pensionikogujale ei paku lohutust ka pikaajaline tootlus. Majanduskriisi järgsetel aastatel saavutasid Eesti teise samba pensionifondid Baltikumi kõige kehvema tulemuse ning nende reaaltootlus oli -1,29%.

Balti riikide pensionifondide reaaltootlus kriisijärgsetel aasatel. Eesti torkab silma negatiivse tootluse poolest.

Pilt muutub natukene paremaks pikemas perspektiivis. Alates II pensionisamba loomisest 2003. aastal on Eesti teise samba fondid suutnud inflatsiooniga enam-vähem sammu pidada, kuid reaaltootlus pärast inflatsiooni ja fonditasude maha arvamist on ikkagi negatiivne.

Eesti pensionifondide tootlus pärast inflatsiooni ja haldustasude arvestamist on olnud negatiivne

Uuringu läbiviija Better Finance toob välja, et Euroopa Liidus valitseb pensionifondide turul segadus. Inimestel ja poliitikakujundajatel puudub hea ülevaade pensionifondide tasudest ja tootlusest. Siinkohal võib näite tuua Eestist. Juulis teatas LHV, et panga suuremate pensionifondide tasu langeb. Tuleva tõi aga välja, et tegelikult maksavad LHV kliendid sügisest tasudeks veel rohkem kui varem.

FOTO: pensioniühistu Tuleva veebilehel

Lisaks toob Better Finance välja, et vaatamata negatiivsele või nullilähedasele keskmisele tootlusele on pensionifondide tasud Euroopa Liidus kasvanud. Haldustasud olid pensionifondide reaaltootluse peamiseks allatoojaks, märkis Better Finance.

Better Finance´i analüüsiga on võimalik tutvuda SIIN

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga