Seoses rahapesu uurimisega otsiti Rootsis läbi Swedbanki kontorid

Swedbanki peakorter Stockholmis, kus kolmapäeval toimus läbiotsimine. Anders Wiklund/TT News Agency/via REUTERS

Rootsis otsiti läbi Swedbanki kontorid osana uurimisest, mis puudutab panga seotust suuremahulise rahapesuga Baltimaades.

Rootsi majanduskuritegude amet EBM teatas kolmapäeval, et reidi läbiviimist taotles peaprokurör Thomas Langrot, kes uurib, kas panga 15 suurimat aktsionäri said ebaseaduslikku siseteavet panga võimaliku seotuse kohta rahapesuga enne, kui seda kajastati Rootsi meedias.

Ringhääling SVT kajastas veebruaris, et Swedbanki ja Taani panga Danske Bank Eesti filiaali kontode vahel liikus vähemalt 40 miljardit Rootsi krooni ehk umbes 3,8 miljardit eurot kahtlast raha.

Eesti käskis Danskel kohaliku filiaali sulgeda pärast seda, kui pank tunnistas, et selle kaudu pesti raha.

EBM teatas Rootsi uudisteagentuurile TT, et läbiotsimise eesmärk oli pangas olev tõendusmaterjal turvata ja analüüsimiseks võtta. Juurdlus jätkub tavapärasel viisil. 

Swedbank kinnitab oma teatas, et abistab ametiisikuid nende juurdluses. Panga andmeil ei ole praegu kellelegi kuriteokahtlustust esitatud. 

Swedbanki aktsiad on politseioperatsiooni avalikuks tulemise järel langenud 6,5 protsenti. 

SVT uuriva ajakirjanduse saates Uppdrag Grasning teatati varem kolmapäeval, et Swedbank on eksitanud Ühendriikide uurijaid nõndanimetatud Panama paberite uurimisega seoses.

Swedbank olevat New Yorgi finantsjärelevalvele öelnud, et pangal ei ole alust kahtlustada rahapesu, kuigi pank ajas Balti riikides asju enam kui saja ettevõttega, mis olid seotud Panama adokaadibürooga Mossack Fonseca. 

Mossack Fonsecast lekkinud umbes 11,5 miljonist dokumendist selgub, kuidas maailma poliitikud, ärimehed, kurjategijad ja tuntud avaliku elu tegelased on kasutanud maksuparadiisideks liigitatud riike.

SVT andmeil sai USA presidendi Donald Trumpi vangi mõistetud endine kampaaniajuht Paul Manafort miljon Rootsi krooni Swedbanki kaudu. Rahad olid pärit Ukraina ekspresidendile Viktor Janukovõtšile lähedasest ettevõttest Vega Holding. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga