Aeg: normid on vaja viia tegeliku eluga kooskõlla

Justiitsminister Raivo Aeg Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp

Valitsus kiitis neljapäeval heaks tunnistada kehtetuks valimisseadustes sisalduv üldine valimisagitatsiooni keeld valimispäeval, valimisagitatsiooni keeld ruumides, mille kaudu valija siseneb hääletamisruumi ning poliitilise välireklaami keeld, vahendas BNS.

Justiitsminister Raivo Aegi sõnul nägi valimisagitatsiooni keelu valimispäeval ette 2002. aastal vastuvõetud riigikogu valimise seadus. ning samuti oli valimisagitatsioon valimispäeval keelatud eelmise, 1994. aastal vastuvõetud riigikogu valimise seaduse kohaselt.

Aeg märkis valitsuse pressikonverentsi, et mida vähem seadusemuudatusi siis seda parem, kuid normid tuleb siiski tegelikue eluga kooskõlla viia.

“Valimispäeval agiteerimise keelu mõju kahandab asjaolu, et üha rohkem inimesi hääletab eelhääletamise ajal, mil aktiivne agitatsioon on lubatud. Näiteks viimaste riigikogu valimistel oli eelhääletamisel osalenute osakaal 39,3 protsenti,” märkis ta.

Samas peaksid valijad olema hääletamise ajal võimalikult võrdsetes tingimustes, mistõttu peaksid ka valimiskampaania reeglid olema hääletamisperioodi vältel võimalikult sarnased.

Aeg märkis, et valimisagitatsiooni piirangu otstarbekuse küsimus on varasemalt üles kerkinud nii riigikogus kui ka õiguskantsleri poolt.

“Olukorras, kus valimisreklaam on suures osas internetipõhine, on keeruline ja ebaotstarbekas nõuda, et valimispäeval reklaami ei avaldata. Jätkuvalt peab olema tagatud valimisrahu hääletusruumides,” ütles ta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga