Üllar Saaremäe: riigi ülesanne on keerulistel aegadel seista selle eest, et loovisikud saaksid jätkata oma rolli kultuuri edasikandjatena ja edasiandjatena

Üllar Saaremäe. Foto: Aare Lepaste

Eile võttis Riigikogu 96 poolthäälega vastu Loovisikute ja loomeliitude seaduse ning sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (360 SE). Isamaa fraktsiooni liige Üllar Saaremäe rõhutas oma kõnes loovisikute väärtustamise olulisust, seda ka kriisiaegadel.

Riigikogu liikme Üllar Saaremäe kõne:

Austatud eesistuja! Hea Riigikogu! Käesoleva eelnõuga me pöörame oma pilgu topelthaavatava grupi poole, kellest Eesti ja eestluse edasikandmisel sõltub väga palju. Vabakutselisena tegutsemine on seotud kõrgendatud riskiga sõltumata elualast. Samuti on kunstierinevad vormid inimtegevuse viljana otseselt sõltuvad ühiskonna üldisest käekäigust. See teeb loovisikud, kellest omakorda suur osa tegutseb vabakutselistena, tänastes tingimustes eriti haavatavateks. Minu eriala on teatrivaldkond, mis elatub peaasjalikult etendustegevusest. See toimib lava ja publiku vaheldus koosmõjus. Aga kui pole publikut, pole ka teatrit.

Analoogseks on kujunenud olukord muusikavaldkonnas. Kui mõnekümne aasta eest tagas muusikule suhteliselt stabiilse sissetuleku tema loodud helisalvestiste esitamine raadiojaamades ja levitamine helikandjatel, siis digitaalse meedia tingimustes on see sissetulek praktiliselt kadunud. Ja olulisemaks on muutunud elusad esitused. Võib lausa öelda, et ka muusiku tööst on saanud etenduskunst. Etendus- ja kontserttegevuse peataminek, laiemalt öeldes kogunemispiirangud üldiselt, mille tõttu kannatavad tõsiselt ka filmiloojad, löövad valusalt kogu kultuurivaldkonda. Eriti haavatavad on vabakutselised. Kõik näitlejad ei tööta teatrites, nii nagu enamus kunstnikke või teisi filmiinimesi pole filmistuudiotes põhipalgal.

Eesti kultuur on meie riigi püsimise alus. Riigi ülesanne on keerulistel aegadel seista selle eest, et loovisikud saaksid jätkata oma rolli kultuuri edasikandjatena ja edasiandjatena. Meie kultuuri kestlikkuse huvides on, et loovisikud jätkuvalt järgiksid oma kutsumust, oma elukutset, seda ka ühiskonnale keerulistel aegadel. Käesolev seadusemuudatus loob täiendava võimaluse vabakutseliste loovisikute toetamiseks ajal, kui nende tavalised sissetulekuallikad on pandeemia tõttu kättesaamatud. Looming võib sündida impulsist, mõttesähvatustest ja seda mingil seletamatul kirkal hetkel. Kultuur tervikuna aga vajab järjepidevust. Loomevaldkonna esindajana Riigikogus ja Isamaa fraktsiooni liikmena kutsun teid loomulikult üles seda eelnõu toetama. Aitäh!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga