Prokuratuur: Õhtuleht ei tegelenud eraviisilise jälitustegevusega

Taavi Pern FOTO: Mihkel Maripuu/Eesti Meedia

Prokuratuur hindas Õhtulehe ajakirjanike tegevust Haridus- ja Teadusministeeriumi ametiauto kasutamise kohta andmete kogumisel ning leidis, et ajakirjanikud ei ole oma tööd tehes pannud toime kuriteona käsitletavat eraviisilist jälitustegevust. 

Riigiprokurör Taavi Perni sõnul tuleb hinnata ajakirjanike tahet ja julgust juhtida tähelepanu ühiskonna murekohtadele, kuid siiski tuleb rõhutada, et ka uurivate ajakirjanike töö peab olema seadusega kooskõlas.

Karistusseadustiku kohaselt on eraviisiline jälitustegevus ilma õigusliku aluseta mõne konkreetse inimese jälgimine ja tema kohta andmete kogumine. Antud juhul oli prokuratuuri hinnangul ajakirjanike töö eesmärk koguda andmeid ministeeriumi käsutuses oleva auto kasutamise kohta. Kuivõrd ajakirjanike eesmärk oli koguda andmeid riigile kuuluva vara kasutamise, mitte konkreetse inimese kohta, ei ole prokuratuuri hinnangul karistusseaduse mõttes tegemist eraviisilise jälitustegevusega.

Riigiprokurör Taavi Pern selgitas, et prokuratuur andis hinnangu konkreetsele olukorrale. „Paragrahv, mis keelab eraviisilise jälitustegevuse on mõeldud kaitsma inimeste õigust privaatsusele. Hindame ajakirjanike tahet ja julgust juhtida tähelepanu ühiskonna murekohtadele, kuid peame siiski vajalikuks rõhutada, et ka ajakirjanduslikud eksperimendid ja uurivate ajakirjanike töö peavad olema seadusega kooskõlas. Siinkohal selle vastu eksitud ei ole,“ lisas riigiprokurör Pern.

Eelmisel nädalal ilmunud Mailis Repsi puudutava materjaliga tutvudes leidsime, et viiteid võimalikule kuriteole ei ole. Teavitasime enda seisukohast politseid, kellel on pädevus otsustada, kas viia läbi väärteomenetlust.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga