Kuus riiki kutsusid EL-i reageerima Valgevene sündmustele

Välisminister Urmas Reinsalu kutsub Valgevene võime üles lubama presidendivalimistele sõltumatuid vaatlejaid ja tagama kandidaatidele võrdsed võimalused. Foto: Raigo Pajula

Eesti, Läti, Leedu, Poola, Taani ja Tšehhi välisministrid tegid Euroopa Liidu kõrgele esindajale Josep Borrellile ning naabruspoliitika ja laienemise volinikule Olivér Várhelyile ühise pöördumise, et arutada reedesel erakorralisel ELi välisministrite videokohtumisel Valgevenes inimõiguste rikkumiste eest vastutavatele isikutele sanktsioonide kehtestamist ning Valgevene kodanikuühiskonna toetamist, edastas välisministeerium.

Ühises pöördumises tõid välisministrid esile, et Valgevene inimesed näitasid presidendivalimiste käigus üles soovi demokraatlikuks muutuseks riigis. Paraku on opositsiooni korraldatud rahumeelsed meeleavaldused võimude poolt vägivaldselt alla surutud ning rõhumine jätkub.

Ministrid rõhutasid idapartnerluse rolli kodanikuühiskonna toetamisel Valgevenes ning samuti vajadust toetada vaba ajakirjandust.

Samuti avaldasid ministrid arvamust, et Euroopa Liit peaks võtma vahendaja rolli tagamaks dialoogi poolte vahel.

Kirjas rõhutasid välisministrid, et tähelepanu peaks olema meeleavalduste käigus kinnipeetute kohesel vabastamisel. Selleks on vajalik teema tõstatamine rahvusvahelistes organisatsioonides. Euroopa Liidu liikmesriikide eestvedamisel peaks Valgevene võimude tegevusi arutama ÜRO Inimõiguste Nõukogus ja teistes inimõigustele keskenduvates organisatsioonides.

Samuti võib Valgevenes toimuvate arengute tõstatamine konfliktiennetuse ja tõsiste inimõiguste rikkumiste vaatest olla oluline ÜRO julgeolekunõukogus, juhul kui edasised sündmused seda tingivad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga